rozszerzanie diety niemowlaka

Pierwszy posiłek dla wielu rodziców jest momentem dość stresującym, ale jednocześnie ważnym i podniosłym. Rozszerzanie diety niemowlaka, to temat trudny i niestety owiany licznymi mitami i nieporozumieniami. Dlatego stworzyłam coś unikatowego! Odpowiedź na najważniejsze pytania dotyczące rozszerzania diety niemowlaka! 

Zdaję sobie sprawę, że rozszerzanie diety niemowlaka, to ważne wydarzenia zarówno dla mamy i taty, jak i małego szkraba, który w końcu doświadcza czegoś nowego poza mlekiem. Dlatego chcę byście razem weszli w ten etap życia ze spokojem i radością. Bo przy posiłkach (zwłaszcza tych pierwszych) nie ma miejsca na stres i nerwy :).

Co zatem zrobić, by to pierwsze spotkanie bezzębnej (zazwyczaj) istotki z rozgotowaną marchewką (czy koniecznie? O tym później) było jak najbardziej udane? Postanowiłam zebrać całą dostępną mi wiedzę i doświadczenie i stworzyć dla Was całkowicie darmowe…

KOMPENDIUM WIEDZY O ROZSZERZANIU DIETY NIEMOWLAKA

Spróbuję odpowiedzieć na pytania: po co, kiedy, jak i co podawać bobasowiby szczęśliwy był i jego brzuszek, i głowa rodzica.

Ponieważ artykuł urósł do ogromnych rozmiarów, postanowiłam wprowadzić prosty spis treści, byście wiedzieli, czego się po nim spodziewać :).

 1. Po co podajemy nowe posiłki?
 2. Ile jedzenia podać niemowlakowi?
 3. Kiedy pierwszy posiłek?
 4. 5 sygnałów gotowości do rozszerzania diety
 5. Kiedy w ciągu dnia podawać nowe pokarmy?
 6. Jak rozpocząć rozszerzanie diety?
 7. Operacja łyżeczka
 8. Operacja BLW
 9. Co podać dziecku przy rozszerzaniu diety?
 10. Czym dopajać dziecko?
 11. Alergeny i jak je wprowadzać?

Zastanawiałam się długo od czego w ogóle zacząć ten temat, bo pytań jest wiele: kiedy, jak, ile, co? Aż pewnego dnia mnie oświeciło.

Najważniejszym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać przed rozpoczęciem rozszerzania diety naszego Mości Pana lub Panienki jest pytanie: PO CO?


planer smaków


To w nim tkwi cały sens pozostałych pytań! A w prawidłowej na nie odpowiedzi siedzi ukryte to, co dla mnie osobiście jest najważniejsze – udany start dziecka w krainę różnorodnych smaków i spokój rodzica.

Pytanie I: PO CO podajemy nowe posiłki?

Nowe posiłki mają być dla dziecka uzupełnieniem tego, co otrzymuje od mamy (w mleku naturalnym bądź modyfikowanym) oraz wprowadzeniem do nowego sposobu żywienia, poznania innych smaków, konsystencji, barw i faktur. Nie wprowadzamy ich dlatego, że nasze dziecko ich potrzebuje (bo np. za wolno rośnie, brakuje mu wapnia, budzi się w nocy albo jest głodne), tylko dlatego, że jest na nie gotowe!

Pamiętaj! Wprowadzasz nowe posiłki nie dlatego, że dziecko ich potrzebuje, tylko dlatego że jest już na nie gotowe

Gotowe na włożenie jedzenia do buzi, posmakowania, wyplucia lub połknięcia. Gotowe do nauki miażdżenia dziąsełkami (tudzież małymi ząbkami), gryzienia, połykana, trawienia i wydalenia. Gotowe do trawienia nowych pokarmów i poznawania nowych smaków. W rozdziale „KIEDY?” opowiem więcej o gotowości do rozszerzania diety.

Przez pierwszy rok życia dziecka podstawą jego wyżywienia nadal jest mleko. Nowe pokarmy mają być frajdą, a nie trudem i zmorą rodziców. Nie musisz martwić się, że dziecko je za mało, albo większość jedzenia wypluwa, bo najważniejsze, potrzebne składniki dostaje z mlekiem.

Nie oznacza to, że nowe pokarmy nie są ważne. Są! Dążymy do tego, by dziecko w czasie rozszerzania diety stopniowo nauczyło się zaspokajać głód pokarmami stałymi. Nie ma tu jakiegoś algorytmu, który mówiłby dokładnie, kiedy dziecko potrzebuje mniej mleka, a więcej posiłków stałych. To proces, a jego tempo jest indywidualne i zależne od potrzeb i możliwości każdego dziecka.

CEL ROZSZERZANIA DIETY:

 • zapoznanie dziecka z nowymi smakami
 • nauka jedzenia (gryzienia, połykania, żucia)
 • zapoznanie dziecka z różnorodnymi teksturami, konsystencjami, zapachami
 • przyzwyczajanie dziecka do zaspokajania głodu posiłkami stałymi (stopniowe)
 • zaprezentowanie dziecku naszych rodzinnych smaków, potraw, zaproszenie do rodzinnego stołu
 • możliwość spożywania większość posiłków wspólnie z dzieckiem w ok. 1 roku życia

planer smaków


Mimo iż mleko w diecie niemowlęcia odgrywa cały czas ogromnie ważną rolę (a często również w życiu 2-3 latka!), musimy pamiętać, że wprowadzenie stałych pokarmów najpóźniej do końca 6. miesiąca życia dziecka jest niezbędne, ponieważ to właśnie między 8 a 10 miesiącem dziecko jest szczególnie wrażliwe na nowe smaki oraz podatne na naukę żucia, gryzienia i połykania. Wcześniejsze wprowadzenie stałych pokarmów zwiększa szansę na łagodne przejście okresu neofobii, który rozpoczyna się ok. 2 roku życia. Odpowiedzmy zatem od razu na pytanie:

ILE jedzenia podawać niemowlakowi? 

Podawać możesz ile chcesz…., ale ile ono zje to już inna kwestia! Dziecko ma jeść tyle, ile chce i kropka. Wypluwa, odwraca głowę, zamyka buzię, ucieka z krzesełka? Koniec posiłku i tyle :). Bez stresu, presji i zamartwiania się. Czasami dziecko odwraca głowę, bo jest karmione zbyt szybko. Chce po prostu chwilę odpocząć.

Jak zatem nauczyć dziecko jeść posiłki stałe, przyzwyczajać go do zaspokajania głodu w ten sposób, jednocześnie nadal stawiając na 1. miejscu mleko???

Najlepszą wskazówką jest oczywiście najważniejsza zasada żywienia dzieci, czyli zasada PODZIAŁU ODPOWIEDZIALNOŚCI:

RODZIC decyduje o tym, CO poda dziecku do jedzenia oraz KIEDY, DZIECKO decyduje o tym, CO zje, ILE zje i CZY W OGÓLE cokolwiek zje.

Więcej na temat tej zasady przeczytasz w tym wpisie.

Zatem zadaniem rodzica jest stworzenie otoczenia, w którym dziecko będzie miało szansę poznawać nowe smaki i uczyć się jeść. Dziecko w takim środowisku będzie rozwijać swoje umiejętności i stopniowo uczyć się jeść coraz lepiej i efektywniej. Pamiętaj, że małe dzieci są stworzone do jedzenia! To nie jest coś, czego musimy je nauczyć, wyszkolić czy do czego trzeba je zmusić. One chcą jeść tak jak my, tylko potrzebują czasu, by się tego nauczyć.

Spróbuj myśleć o rozszerzaniu diety swojego malucha, jak o wyprawie do ZOO. Chcesz pokazać mu różnorodność gatunków zwierząt, ale nie dziwi Cię jeśli nie zainteresuje go pająk ptasznik… Nie zmuszasz też od razu do wejścia do zagrody z kózkami i owieczkami. Na wszystko przyjdzie czas, gdy dziecko będzie… no właśnie GOTOWE. Z posiłkami trzeba tak samo, na luzie, z uśmiechem i radością. Chcesz przecież zaszczepić w dziecku miłość do dobrego jedzenia, a nie wspomnienia siłą wpychanej do buzi łyżeczki. To nie takie trudne! Sama zaraz zobaczysz :).


rozszerzanie-ze-szpinakiem


Pytanie II: KIEDY PIERWSZY POSIŁEK?

Zalecenia PTGHiŻ mówią dość jasno: dietę należy rozszerzać nie wcześniej niż po ukończeniu 4. miesiąca życia i nie później niż przed ukończeniem 7. miesiąca życia.

„Zgodnie z zaleceniami ESPGHAN oraz EFSA wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia”

Jednocześnie jednak znajdziemy tam informację:

„Celem do którego należy dążyć jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia”

To właśnie tym zdaniem powinniśmy się kierować! Do końca 6. miesiąca – mleko, mleko i jeszcze raz mleko, a potem powoli dorzucamy inne pokarmy. ALE! To nie jest tak, że wyczekujemy aż minie 6 miesięcy od narodzin i od razu wpychamy łyżeczkę z marchewką. Podobnie nie oznacza to, że jeśli zaproponujesz dziecku posiłek w 5. miesiącu życia, zrobisz mu jakąś krzywdę. Pamiętajcie, że zalecenia, to tylko wskazówki, a nie nakazy. Najlepiej zwrócić się w stronę dziecka.

W moim odczuciu najlepiej jest przyjąć, że czas na rozszerzanie diety to okolice końca 6. miesiąca życia. Wtedy zacznij zwracać większą uwagę na zachowania dziecka. Pozwól mu obserwować Wasze posiłki. Pokaż mu, jak gotujesz (trzymając na rękach). Może usiądź z nim na kolanach do wspólnego stołu – pozwól obserwować to, jak jecie. W ten sposób stwarzamy naturalne okazje do tego, by dziecko pokazało nam swoją gotowość do rozszerzania diety.

Zatem nowe pokarmy wprowadzamy wtedy, gdy dziecko jest na nie gotowe. Najlepiej po 6. miesiącu życiu, ale jeżeli jest taka potrzeba, dziecko jest gotowe, to rozszerzanie diety można rozpocząć nieco wcześniej. Z drugiej strony nie należy opóźniać rozszerzania diety i należy rozpocząć je tak szybko, jak to możliwe, po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia.

Zatem KIEDY? Kiedy dziecko będzie GOTOWE!

Jedzenie jest taką samą umiejętnością rozwojową, jak siedzenie czy chodzenie. Nie zmuszasz swojego dziecka do chodzenia tylko dlatego, że w książeczce zdrowia napisali, że 12-miesięczne dziecko powinno już chodzić, prawda? Z jedzeniem jest podobnie. U jednych dzieci ta gotowość (zespół pewnych umiejętności) przychodzi wcześniej, u innych później. Pierwsze próby jedzenie są zazwyczaj nieudolne, ale dzięki nim dziecko się uczy!

rozszerzanie diety niemowlaka

Gotowe, czyli jakie? 5 sygnałów gotowości do rozszerzania diety

 1. Dziecko potrafi siedzieć (samodzielnie lub z niewielkim podparciem) – świetnie o pozycji do karmienia pisze Mama Fizjoterapeuta. Większość dzieci nie usiądzie samodzielnie w okolicy 6. miesiąca życia, jednak możemy im zagwarantować bezpieczną pozycję do jedzenia. Dla niesiedzącego dziecka najwygodniejsza wydaje się być pozycja bokiem na kolanach rodzica. Niektórzy fizjoterapeuci polecają również pozycję w foteliku samochodowym, ale raczej jest to ostateczność, w przypadku gdy dziecko jest bardzo mało stabilne. Nie należy karmić dziecka w leżaczku! To znacząco zwiększa ryzyko zakrztuszenia i zadławienia
 2. Zaniknął odruch wypychania wszystkiego z buzi (gdy wkładasz łyżeczkę lub dziecko samodzielnie wkłada jedzenie, to nie wypycha automatycznie pokarmu językiem tylko trzyma w buzi.) Może wypluć później, to już co innego :). W początkowym etapie rozszerzania diety dziecko może jeszcze wypychać jedzenie, jednak odruch ten powinien się zmniejszać i zanikać
 3. Dziecko wykazuje zainteresowanie jedzeniem – patrzy na to, co jemy, wyciąga rączki do talerzy, sztućców, podąża wzrokiem za widelcem wkładanym do ust itp. (uwaga! Jeżeli Twoje dziecko w wieku 4 miesięcy jest tak zainteresowane jedzeniem, nie oznacza to, że musimy od razu rozszerzać mu dietę).
 4. Dziecko potrafi chwycić jedzenie i włożyć je do ust (przed jedzeniem robi to samo z zabawkami, swoimi rączkami, stópkami)
 5. Dziecko potrafi żuć i przeżuwać – a dokładniej jest w stanie się tego nauczyć, bo ta umiejętność rodzi się w praktyce. Dlatego tak ważne jest podawanie dzieciom od początku różnych konsystencji

Niezwykle istotne jest to, że powinniśmy poczekać na wszystkie te zdolności! Pełna gotowość pojawia się zazwyczaj pomiędzy 6. a 8. miesiącem życia. Pamiętaj  jednak, by nie opóźniać momentu rozszerzania diety.

Mleko nadal jest pełnowartościowym pokarmem dla dziecka i dostarcza mu większość niezbędnych składników odżywczych. Pokarmy stałe nie muszą być spożywane od razu w dużych ilościach, jednak należy zacząć je proponować.

Pytanie KIEDY ma jednak jeszcze jedną odsłonę. Bowiem, gdy już zaczniemy podawać dziecku nowe pokarmy, zatracimy się w gotowaniu marchewki, dyni i ekologicznego kurczaczka, możemy zacząć zastanawiać się:

Kiedy w ciągu dnia podawać dziecku nowe pokarmy?

Radzę raczej schować między bajki regularne 5 posiłków, co 3-4 h… to jeszcze nie ten etap! Wszakże, jeśli karmisz piersią (a mleko nadal jest ważnym posiłkiem dla dziecka!) powinnaś karmić “na żądanie”. Zaczynamy od 1-2 “posiłków” w ciągu dnia i stopniowo zwiększamy ich ilość. Pamiętaj, że Wasze posiłki mogą początkowo przyjąć formę bardziej degustacji niż jedzenia i jest to normalne.

Kiedy jest dobry moment na nowy posiłek?

 • Kiedy dziecko jest wypoczęte i zadowolone
 • Po posiłku mlecznym – najpierw podajemy dziecku pierś lub butelkę, a dopiero potem inne jedzenie (głodne dziecko będzie zdenerwowane, że zbyt wolno najada się nowym posiłkiem, szybko się zniechęci i zamiast zabawy będzie płacz). Nie musisz podawać stałych pokarmów bezpośrednio po mleku, możesz odczekać 30-60 minut. Wszystko zależy od Twojego dziecka!
 • Nieco starszemu niemowlęciu (w 8.-9. miesiącu życia) możesz proponować już posiłek stały przed mlekiem. Po prostu stopniowo rozsuwaj te dwa rodzaje posiłków
 • Najlepiej w podobnych godzinach (np. zawsze ok. 9 i ok. 14) lub w podobnych momentach dnia (np. zawsze po spacerze)
 • Gdy my też jesteśmy głodni – nowe posiłki powinniśmy zjadać razem z dzieckiem, to ogromnie ważne! Po pierwsze dziecko widzi, że my też coś jemy, patrzy co i samo chętniej wkłada jedzenie do buzi, po drugie zaczynamy kształtować dobre nawyki żywieniowe, a wspólne posiłki mają naprawdę pozytywny wpływ na nasze zdrowie :). Dodatkowo, kiedy stosujemy BLW, możemy po prostu wydzielać kawałki jedzenia z naszego talerza!

I tak stopniowo przechodzimy do kolejnego ważkiego pytania!

Pytanie III: JAK rozpocząć rozszerzanie diety?

Kiedy widzisz, że Twoje dziecko jest gotowe na nowe pokarmy siłą rzeczy pojawia się nowe pytanie: JAK mu je podać? Tradycja (przynajmniej poprzedniego wieku) nakazuje zmiksować coś na papkę i podać dziecku na łyżeczce. Prawdopodobnie (uwierzcie lub nie, ale nikt o tym nie pisał :)) tradycja poprzednich tysiącleci nakazywała wręczenie dziecku czegoś do łapy (albo pozwolenie mu na zabranie czegoś z naszego talerza) i zbieranie resztek z podłogi. To za którą tradycją pójdziesz, zależy od Ciebie i Twojego dziecka. To Wy macie się z tym dobrze czuć, a nie wszyscy wokół. Zastanówmy się jednak, jak prawidłowo przeprowadzić obie operacje.Operacja “ŁYŻECZKA”

Na czym to polega? Po prostu Ty karmisz dziecko przygotowanymi potrawami za pomocą łyżeczki. Możesz karmić wyłącznie łyżeczką, zacząć od łyżeczki, a potem przejść do etapu “rączki” lub wspomagać “rączkę” właśnie łyżeczką.

Zalety tej metody:

 • łatwiej zapanować nad bałaganem w kuchni
 • dziecko prawdopodobnie więcej zje (ważne, gdy dziecko ma np. niedobory żelaza)
 • możesz podawać wymieszane, różnorodne smaki
 • możesz wspierać się słoiczkami

Wady tej metody:

 • trudniej dowiedzieć się kiedy dziecko jest naprawdę najedzone
 • to Ty wybierasz potrawy dla Swojego dziecka (a wiele wskazuje na to, że dziecko potrafi to świetnie zrobić samodzielnie)
 • dziecko nie poznaje faktury, struktury różnych składników, nie widzi jak wyglądają w niezmienionej formie (np. kawałki marchewki)
 • łatwo o opóźnienie wprowadzania różnorodnych konsytencji
 • bywa frustrująca
 • wymaga zaangażowania w trakcie posiłku (trudno jest jeść razem z dzieckiem)

Jeżeli czujesz, że to jest metoda, z której chcesz korzystać, przeczytaj, czego potrzebujesz, by dobrze się do niej przygotować.

Wyposażenie przy operacji „ŁYŻECZKA”

 1. Krzesełko do karmienia

Nie musi być wielkie i z 1000 opcji. Wieść gminna niesie, że najlepsze jest wyjątkowo tanie Szwedzkiej firmy od klopsików :). Nie jestem specjalistką w tym zakresie… Podpowiem tylko, że dziecko powinno siedzieć w nim prosto, fajnie jeśli ma dodatkową wkładkę dla mniejszych maluchów i łatwo się czyści.

Ważne! Krzesełko powinno mieć podnóżek:

2. Łyżeczka (najlepiej kilka, by nie denerwować się gdy spadnie na ziemię)

Pierwsza łyżeczka powinna być dość twarda (metalowa lub z twardego kauczuku, plastiku), nie uginająca się, nieduża, raczej płytka, o prostej, nieprofilowanej rączce. Ufff, co to znaczy? Najlepiej wziąć naszą domową łyżeczkę, przyjrzeć się jej i szukać podobnej, ale z mniejszym wgłębieniem i dłuższym trzonkiem. Może się też nadać domowa łyżeczka do koktajli. Świetnie nadają się też łyżeczki przypominające wręcz szpatułki.

3. Miseczka

Może być domowa, może być specjalna dla malca, może być małe, plastikowe pudełeczko. Upewnij się, że jest pozbawione substancji BPA i nadaje się dla dzieci. Z doświadczenia podpowiem, że lepiej nada się plastikowa niż szklana, ale mam przeczucie, że Tobie też intuicja to podpowiada.

4. Śliniak

Według większości matek nie ma śliniaka idealnego, ale warto kupić po prostu kilka różnych i przeprowadzać testy. O moich śliniakach pisałam więcej przy okazji wpisu o akcesoriach przy BLW. Może coś Cię zainspiruje.

5. Z wyposażenia dodatkowego przyda się: koszyczek do gotowania na parze (wydatek ok. 15 zł) i blender

Wydaje się, że karmienie dziecka łyżeczką podczas rozszerzania diety niemowlaka jest niezwykle proste i nie da się zrobić nicezgo źle… Cóż na pewno warto robić to prawidłowo, dlatego przeczytaj te:

4 WAŻNE UWAGI, które uczynią pierwsze posiłki jedzone łyżeczką PERFEKCYJNYMI

I KONSYSTENCJA

Konsystencja przy karmieniu łyżeczką nie musi być nudna i jednolita. Wbrew pozorom nie musisz wszystkiego miksować na gładką paćkę, możesz danie ugnieść np. widelcem. Gładki przecier może przydać się na samym początku Waszej przygody ze smakami, ale możesz również zrezygnować z niego całkowicie.

Daj dziecku czas na przywyknięcie do nowych smaków i konsystencji. Początkowo dziecko może wypychać pokarm językiem, wykrzywiać się w grymasie, lekko krztusić czy nawet pokazywać odruch wymiotny. Z czasem te objawy powinny się zmniejszać. Jednak jeśli mimo systematycznego proponowania różnych pokarmów, nie widzisz żadnej poprawy po upływie ok. 2-3 tygodni, warto rozważyć konsultację z neurologopedą.

II TECHNIKA KARMIENIA

Choć karmienie łyżeczką wydaje się proste i intuicyjne, warto zwrócić uwagę na prawidłową technikę karmienia. Kładziemy bowiem na szali prawidłowy rozwój mowy (karmiąc w nowy sposób wpływamy na pracę mięśni twarzy i artykulatorów). Łyżeczkę zawsze wkładamy poziomo do ust i lekko dociskamy nią środek języka, a następnie powoli wysuwamy ją z buzi. Dziecko powinno zacząć samodzielnie ściągać pokarm z łyżeczki za pomocą warg. Nie należy wyciągać łyżeczki “do góry”, ocierając nią o górną wargę dziecka. Ważna jest również pozycja dziecka! Nie należy karmić szkraba w bujaczku czy foteliku samochodowym. Nie jest to dla niego komfortowe i zwiększa ryzyko zadławienia.

Dziecko zawsze powinno siedzieć prosto, najlepiej w krzesełku do karmienia bądź na kolanach rodzica. Nie należy karmić dziecka w pozycji półleżącej (np. w leżaczku).

III AKTYWNOŚĆ DZIECKA

Choć technika “łyżeczki” większą aktywność kładzie na rodzicu, nie chodzi o to, by dziecko było całkiem bierne, choć łatwo wpaść w taką pułapkę. Nie wlewajmy zatem jedzenia w dziecko, nie karmy przy okazji, nie zwracając w ogóle uwagi na to, co i jak dziecko je. Dajmy dziecku szansę na poznanie nowych potraw. Jak to zrobić?

Opowiadaj dziecku, co będzie na obiad, pokazuj warzywa i owoce przed przetworzeniem ich, opisuj ich smak, konsystencję, pozwól mu zajrzeć do miseczki i może włożyć do środka rączkę. Daj dziecku własną łyżeczkę i miseczkę, by samo miało szansę posmakować jedzenia. Bardzo ważnym etapem jest również brudzenie! Nie wycieraj zatem buzi niemowlaka po każdym kęsie, pozwól wymazać sobie całą buzię, ubranko i stolik.

rozszerzanie diety niemowlaka

Karmiąc łyżeczką łatwo jest podać dziecku dodatkową porcję jedzenia, choć jest już ono najedzone. Najczęściej rodzice nie robią tego umyślnie tylko albo z troski (by się najadło), albo nieuwagi (nie zauważają, że dziecko jest już najedzone).

Pamiętaj zatem, by w czasie posiłków uważnie obserwować swoją pociechę i wyszukiwać sygnałów świadczących o najedzeniu:

 • zamykanie ust
 • odwracanie głowy
 • zasłanianie ust rączką
 • wiercenie się na krzesełku
 • zasypianie
 • grymaszenie
 • zaprzestanie ssania
 • wypychanie łyżeczki lub smoka
 • wypluwanie jedzenia

Karmienie łyżeczką, to tak naprawdę tylko wstęp do rozszerzania diety!

Nawet jeśli wybierasz tą klasyczną metodę rozszerzania diety niemowlaka pamiętaj, by jak najszybciej zachęcać dziecko do samodzielnego jedzenia i proponuj mu jak najbardziej różnorodne konsystencje (również kawałki do samodzielnego jedzenia). Nie oznacza to wcale wprowadzenia BLW, lecz po prostu jest to zwykły etap rozszerzania diety.

Między 7. a 10. miesiącem życia wprowadź do diety dziecka różnorodne konsystencje, w tym kawałki do samodzielnego jedzenia. Jest to okres wrażliwy na naukę gryzienia i żucia. 

Zapoznaj się koniecznie z tym wpisem na temat tzw. „finger foods”, czyli pokarmów do samodzielnego jedzenia rączką.

Opowiadałam o tym również w ramach audycji #PorannaMelisa! Możesz odsłuchać ją na YouTube lub na Spotify. 


planer smaków


Operacja “RĄCZKA”, czyli BLW w praktyce

Od kilku lat wśród rodziców bardzo modne stało się określenie BLW (Baby Led Weaning, czyli Bobas Lubi Wybór). Jest to bardzo ciekawa metoda rozszerzania diety niemowlaka, która polega na pozostawieniu dziecku swobody w wyborze tego, co z oferowanych mu produktów chce zjeść oraz w jakiej ilości. Największą rewolucją jest jednak pozwolenie na samodzielne spożywanie posiłku już najmniejszym smakoszom (po 6. miesiącu). W rzeczywistości nie jest to rewolucja… a raczej powrót do korzeni. Najprawdopodobniej właśnie w taki sposób karmione były nasz prababcie i prapradziadkowe, zanim ktoś zaczął tłumaczyć im, jak należy karmić własne dzieci.

BLW ma bardzo wielu zwolenników i może bardzo pozytywnie wpływać na nawyki żywieniowe naszych maluchów. Dając im wolność wyboru i smakowania dań, pomagamy im poznawać nowe tekstury, smaki, kolory. Zalet jest jeszcze więcej, choć znajdą się też i wady BLW.

Zalety BLW:

 • Dziecko ma szansę poznawać jedzenie wszystkimi zmysłami (wiecie, że dzieci poznają smaki również ustami, nie tylko językiem?), szybciej poznaje różnorodne smaki, kolory, tekstury i konsystencje
 • Uczy samodzielności – dziecko wie, że może złapać w rączkę jedzenie, włożyć do ust i zjeść! To ogromny sukces!
 • Maluchy szybciej zaczynają żuć i gryźć, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi mowy
 • Wspiera koordynację ruchową i manualną dziecka, mali smakosze szybciej uczą się też używać sztućców
 • Rodzic ma więcej czasu i może w spokoju zjeść posiłek – skoro dziecko karmi się samo, możecie jeść prawdziwe rodzinne posiłki nawet z 6-miesięcznym dzieckiem!
 • Maluch chętniej próbuje nowości! Dzieci, którym pozwala się na samodzielne jedzenie są bardziej otwarte na nowe smaki i rzadziej wyrastają na niejadki. Choć nie można powiedzieć, że BLW jest receptą na wszystkie przypadki wybiórczości pokarmowej
 • Oszczędność czasu i pieniędzy (zazwyczaj przygotowujesz wspólny posiłek dla całej rodziny i wydzielasz część dla dziecka)
 • Uśmiech na umazanej jedzeniem buzi! Bezcenny 🙂

Wady BLW:

 • Bałagan… no cóż, nie da się ukryć, że metoda BLW wiąże się z jedzeniem na buzi, rękach, łokciach, kolanach, za uchem (i to nie tylko dziecka!) oraz podłodze, ścianie i krzesełku. Ale można zastosować kilka trików, które pomogą to opanować
 • Możliwe niedobory (m.in. anemia). Jeżeli dziecko mimo szerokiej oferty produktów, ma bardzo wąski repertuar tolerowanych dań (np. je tylko owoce i kasze), mogą rozwijać się niedobory (m.in. żelaza, cynku czy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach). Tutaj znajdziesz informacje o produktach bogatych w żelazo oraz o sposobach na zwiększenie wchłaniania żelaza
 • Zdziwienie, szok, strach w oczach dziadków, znajomych i ciągłe pytania: czy ono się nie zakrztusi, czy ten kawałek nie jest za duży? Co wiąże się albo z wymownym milczeniem ze strony rodzica, albo koniecznością ciągłego tłumaczenia: “Nie, nie zakrztusi, a jeśli, to wypluje” itp. 🙂

BLW jest metodą, która silnie zwraca się ku dziecku. To ono decyduje o tym, co zje i ile. Z założenia dziecko nie potrzebuje żadnych gadżetów, by móc zacząć jeść. Jednak jest kilka przedmiotów, które mogą rodzicom ułatwić życie. Część wyposażenia jest dokładnie taka sama, jak przy karmieniu łyżeczką, dlatego nie opisuję jej ponownie.


mini ebook samodzielne jedzenie


Wyposażenie przy operacji „RĄCZKA”

 1. Krzesełko
 2. Śliniak (duży, dużo, najlepiej fartuszek) – zobacz nasze wybory
 3. Dwie, głodne rączki
 4. No i dobra zmiotka i mop 🙂

Na początku najlepiej zrezygnować z talerzyka i miseczki, bo i tak wszystko wyląduje na podłodze. Starszemu maluszkowi możesz zafundować fajny talerzyk z przegródkami, który umożliwi rozdzielenie jedzenia, a z czasem także odpowiednie sztućce.

Tak jak w przypadku łyżeczki, polecam zakupić koszyczek do gotowania na parze. Tak przygotowane warzywa i owoce mają więcej wartości odżywczych.

Jeżeli interesuje Cię ta metoda, przeczytaj koniecznie ten oddzielny wpis, w którym tłumaczę jej najważniejsze zasady!


planer smaków


Niezależnie od tego, którą technikę karmienia zastosujesz, musisz pamiętać o najważniejszej:

ZŁOTEJ ZASADZIE ŻYWIENIA DZIECI

Rodzic decyduje CO dziecko zje, KIEDY i JAK jedzenie będzie podane, dziecko decyduje, CZY posiłek zje i ILE

Jest to reguła zwana “podziałem odpowiedzialności” (Division of Responsibility) i najlepiej wydrukować ją sobie i powiesić na lodówce. To ważne! Stosując tę zasadę, szanujemy potrzeby dziecka w kategorii, w której może ono naprawdę o sobie decydować. A wszystkie dzieci wyposażone są w umiejętność odczytywania sygnałów głodu i sytości, wiedzą dokładnie, ile jedzenia potrzebują. Dopóki my, dorośli, nie zaburzymy im tej sygnalizacji, posługują się nią lepiej niż niejeden kierowca mapą.

Także kochani rodzice – my decydujemy, co wyląduje na talerzykach naszych pociech i kiedy, a one niech podejmą decyzje, ile tego zjeść. Zajrzyj do tego wpisu, by poznać więcej szczegółów!

Skoro to my, rodzice mamy decydować o tym, co podać naszym dzieciakom na śniadanie, obiad i kolację, to warto wiedzieć od czego zacząć. Zatem czas na czwarte, ostatnie pytanie.

Pytanie IV: CO PODAĆ DZIECKU PRZY ROZSZERZANIU DIETY?

rozszerzanie diety niemowlaka

Tak naprawdę nie ma konkretnego produktu, od którego najlepiej jest rozpocząć rozszerzanie diety. W Polsce oczywistym wyborem wydaje się być marchewka albo dynia, ale gdy wyjedziemy do Włoch, mogą to być cukinie, we Francji karczochy czy cykoria, a w Japonii kapusta pak choi. Pierwsze posiłki dzieci są niezwykle silnie uwarunkowane kulturowo, a zatem nie ma aż tak wielkiego znaczenia co dokładnie wybierzemy.

Warto jednak przed wyborem pierwszych posiłków zastosować się do kilku zaleceń:

1. Wybieraj produkty dobrej jakości

2. Staraj się sięgać po produkty lokalne i sezonowe

3. Wprowadzaj pojedynczo, w jak najmniej zmienionej formie

Warto żeby nasze brzdące najpierw poznały prawdziwy smak każdego warzywa, by dowiedziały się jak smakuje brokuł, a jak ziemniak. Przyjdzie jeszcze czas na smakowite połączenia.

4. Nie używaj soli ani cukru

Korzystaj z naturalnych przypraw i ziół (imbir, natka pietruszki, tymianek, rozmaryn, estragon, bazylia, koperek itp.). Nie musisz obawiać się również ostrzejszych smaków – wiele dzieci wbrew pozorom bardzo je lubi.

5. Podawaj produkty nieprzetworzone

Pierwsze dania dla niemowlaka najlepiej przygotować samodzielnie. Jeżeli brak Ci czasu – korzystaj z gotowych dań przeznaczonych dla dzieci w odpowiednim przedziale wiekowym, ale zawsze patrz na ich skład!

6. Rozszerzaj dietę stopniowo, ale nie ograniczaj jej

Po pierwszych 2-3 tygodniach dokładnej obserwacji dziecka możesz nieco przyspieszyć z wprowadzaniem pokarmów. Początkowo zatem proponuj raczej 1 pokarm na 1-2 dni, z czasem, jeśli dziecko nie wykazuje objawów alergii, możesz zaproponować więcej nowości.

To ważne, by dziecko przed ukończeniem 1. roku życia spróbowało już większości produktów, które spożywacie w domu

7. Nie poddawaj się

Niech nie przeraża Cię, że Twój maluszek nie jest zachwycony po spróbowaniu marchewki, ziemniaka czy buraczka. Po pierwsze – dziecko musi nauczyć się, że jedzenie (inne niż mleko) jest w ogóle jedzeniem i można się nim najeść. To może zająć mu trochę czasu. Na początku będzie jedzeniem się po prostu bawić, jak każdą inną rzeczą, którą mu podamy. Po drugie – dzieci potrzebują czasu, by poznać, przyzwyczaić się i polubić nowe smaki. Po trzecie grymas na twarzy dzieci, który dorośli odbierają jako “O bleee”, dla dziecka oznacza coś zupełnie innego :).

Ponieważ nie ma żadnej konkretnej listy produktów do wprowadzenia do diety dziecka, nie ma również żadnej kolejności. Możesz podać niemal wszystko od początku rozszerzania diety. Naszym celem jest to, by dieta dziecka około roczku była maksymalnie urozmaicona.

Czy podawać tylko warzywa i owoce? 

Gdy myślimy o rozszerzaniu diety niemowlaka, zazwyczaj przychodzą nam do głowy warzywa i owoce, lekkie zupki, lekkostrawne kaszki itp. Tymczasem potrzeby niemowlęcia są zgoła inne! Małe dziecko ma mały żołądek, dopiero uczy się jeść, ale ma też duże potrzeby! Potrzebuje przede wszystkim dobrych źródeł żelaza oraz produktów o tzw. wysokiej gęstości odżywczej (dużo wartości, dużo kalorii w małej objętości pożywienia).

Zatem nie obawiaj się takich dodatków jak:

 • tłuszcz (masło, oliwa z oliwek, nierafinowane oleje roślinne tłoczone na zimno)
 • mięsa, ryby
 • jajka
 • strączki
 • pestki i nasiona
 • orzechy
 • kasze i produkty pełnoziarniste
 • pełnotłuste produkty mleczne
 • mleczko kokosowe

By ułatwić Ci rozszerzanie diety przygotowałam dla Ciebie wygodne listy:

 1. LISTA POKARMÓW ZAKAZANYCH W DIECIE NIEMOWLAKA
 2. LISTA POKARMÓW NIEBEZPIECZNYCH DO SAMODZIELNEGO JEDZENIA
 3. PRODUKTY BOGATE W ŻELAZO I GĘSTE ODŻYWCZO

CZYM DOPAJAĆ DZIECKO? 

Wraz z rozszerzaniem diety zwiększa się zapotrzebowanie dziecka na płyny, a zmniejsza się ilość mleka spożywanego przez dziecko (choć nie powinno to się dziać drastycznie! Pamiętaj, że początki to raczej smakowanie, poznawanie, niż jedzenie). Im więcej jest stałych pokarmów w diecie, tym częściej powinniśmy podawać dziecku również dodatkowe picie, by ułatwić mu chociażby prawidłowe trawienie.

Najlepszym napojem dla dziecka jest WODA!

Jeżeli Twój maluszek początkowo nie jest zainteresowany wodą, nie umie jej prawidłowo pić, krztusi się, wypluwa, zaproponuj mu po prostu po posiłku stałym mleko. Na początku rozszerzania diety dzieci mogą popijać jedzenie mlekiem z piersi. Musisz również wiedzieć, że z punktu widzenia wrażeń sensorycznych, woda jest jednym z najtrudniejszych pokarmów do spożycia!

Zdecydowanie warto wyrabiać w dziecku nawyk picia wody od początku rozszerzania diety!

WSZYSTKO O WODZIE W DIECIE DZIECI PRZECZYTASZ TUTAJ!

Jednak jeżeli Twoje dziecko odmawia picia wody, a dostrzegasz już pierwsze objawy odwodnienia (chociażby zaparcia!) nie obawiaj się spróbować podać dziecku lekkiego kompotu (np. z jabłek, gruszek) bez dodatku cukru.

Unikaj natomiast podawania

 • SOKÓW do ukończenia przez dziecko 1. roku życia (najnowsze zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej). Chodzi o wszystkie soki, również te rozcieńczone, warzywne, warzywno-owocowe. Nie są one dziecku kompletnie potrzebne. Do 3 lat należy podawać soki dzieciom w bardzo niewielkich ilościach (max. 1/2 szklanki dziennie)
 • Ziół i naparów ziołowych, herbat, herbatek granulowanych (zobacz więcej informacji o ziołach i herbatach w diecie dzieci)

Uffff…chyba udało mi się “streścić” to, co najważniejsze jeżeli chodzi i wprowadzanie nowych posiłków naszym maluchom. Udało nam się odpowiedzieć na 4 ważne pytania: PO CO, KIEDY, JAK I CO podawać w trakcie rozszerzania diety.

Pozostały jednak 2 kwestie dodatkowe, które niejednej mamie spędzają sen z powiek:

Gluten i inne alergeny

“A czy Twój je już jogurty?”, “Gluten to trzeba w 4. miesiącu”, “Nie słyszałaś, że orzechy można dopiero po 3. roku życia?”, “Broń Boże nie podawaj żółtka 7-miesięcznemu dziecku!” może usłyszeć na placu zabaw niejedna młoda mama. I co zrobić z tymi alergenami? Podawać czy unikać?

rozszerzanie diety niemowlaka

Zacznijmy od najbardziej kontrowersyjnego – glutenu:

KIEDY WPROWADZAĆ GLUTEN?

Jeszcze jakiś czas temu zalecenia rozszerzania diety niemowląt mówiły, by gluten wprowadzić jak najwcześniej, jeszcze przed innymi pokarmami. Pewne badania wskazywały bowiem, że tak wczesna ekspozycja na gluten, może zmniejszyć ryzyko rozwoju celiakii. Później mądre głowy stwierdziły, że groźne jest zbyt wczesne (przed skończeniem 4 miesiąca), jak i zbyt późne (po 7. miesiącu życia) wprowadzenie glutenu i określiły okienko między 4. a 7. miesiącem życia, kiedy należało ów gluten dziecku podać. Najlepiej pod ochronnym wpływem karmienia piersią. Ale naukowcy nie poprzestali na tym i badali sprawę dalej. W tej chwili stanowisko brzmi mniej więcej tak:

Na prawdopodobieństwo wystąpienia celiakii nie ma wpływu ani moment pierwszej ekspozycji na gluten ani karmienie piersią

Co zatem zrobić? Najlepiej zachować spokój. Niestety zalecenia zmieniają się dość szybko, dlatego drogi rodzicu – wprowadź gluten KIEDY CHCESZ! Najlepiej wprowadzić go po prostu przy okazji innych pokarmów. Należy go wprowadzić przed ukończeniem przez dziecko 1. roku życia, nawet jeśli rodzice nie jedzą lub nie mogą go spożywać. Jeżeli chodzi o ilość – to radzę nie zarzucać dziecka od razu stosem makaronów, naleśników i kajzerek. Zalecenia mówią, by wprowadzać gluten stopniowo i w niewielkiej ilości, zatem dokładnie tak samo, jak inne produkty. Może to być 1 łyżeczka kaszy manny dziennie, może też być naleśnik orkiszowy raz na 3 dni albo kilka sztuk makaronu do obiadu.

Aaaa jeszcze słowo wyjaśnienia, czym w ogóle ten gluten jest, bo przecież nie każdy wiedzieć musi :).

Gluten to białka, które występują w niektórych zbożach (m.in. pszenicy, życie i jęczmieniu). Obwiniany jest za szereg strasznych dla zdrowia spraw, ale w rzeczywistości raczej nie szkodzi, o ile nie jesteśmy na niego uczuleni lub nie cierpimy na celiakię. Generalnie nie ma powodu, by u wszystkich (łącznie z dziećmi) profilaktycznie stosować dietę bezglutenową. Ale, tak zupełnie offtopowo, może rzeczywiście warto jeść mniej tej pszenicy? Szczególnie w przetworzonej formie.

Gluten załatwiony. Teraz inne pokarmy alergizujące :).

KIEDY WPROWADZAĆ PRODUKTY ALERGIZUJĄCE?

Co to w ogóle znaczy produkty alergizujące? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy dowiedzieć się, czym jest alergia.

Alergia to po prostu nieprawidłowa reakcja organizmu na pewne substancje. U niektórych osób organizm w pewnych momencie „uznaje”, że dany pokarm jest dla niego szkodliwy i postanawia z nim walczyć zawsze, kiedy tylko dostanie się on do wnętrza ciała. A dokładniej walczyć z białkiem, który w danym pokarmie się znajduje.

Czy moment wprowadzenia do diety alergenów ma znaczenie? 

Alergia jest w dużym stopniu dziedziczona i alergie u rodziców znacznie zwiększają szanse na to, że rozwiną się one również u dzieci. Na rozwój alergii ma wpływ również to, w jakim środowisku rozwija się dziecko (sterylna czystość nie sprzyja odporności), obecność dymu papierosowego, długość karmienia piersią, czas wprowadzenia nowych pokarmów (zbyt wczesne jest ryzykowne) i sposób żywienia mamy w czasie ciąży i karmienia piersią.

Podobnie jak w przypadku glutenu zalecenia dotyczące tego, kiedy wprowadzać produkty alergizujące ulegały zmianom. Najpierw zalecano opóźnianie ich wprowadzania, potem mówiono, by wprowadzać dość wcześnie, ale pod ochronnym działaniem mleka mamy. Jak jest teraz?

Nie ma dowodów na to, by opóźnienie wprowadzania produktów silnie alergizujących zmniejszało ryzyko wystąpienia alergii u Twojego dziecka

Są natomiast badania wskazujące, że wczesne ich wprowadzenie może to ryzyko zmniejszyć (m.in. dotyczy to orzeszków ziemnych).

Najlepiej rozpocząć ich wprowadzanie w tym samym czasie, co innych produktów, czyli nie wcześniej niż po ukończonym 4. miesiącu życia, a najlepiej po ukończonym 6. miesiącu życia.

Jak wprowadzać pokarmy potencjalnie alergizujące?

 1. Po wprowadzeniu i zaakceptowaniu przez dziecko innych pokarmów (tzn. jeżeli Twój brzdąc je już ziemniaka, marchew, dynie, pietruszkę, jabłko i gruszkę, to możesz spróbować podać mu coś z listy 8 najpopularniejszych alergenów)
 2. Po raz pierwszy podawaj pokarmy potencjalnie alergizujące w domu
 3. Jeśli nie pojawiła się żadna reakcja alergiczna, możesz stopniowo zwiększać ilość danego pokarmu (najlepiej po ok. 3 dniach)
 4. Nie podawaj jednocześnie 2 i więcej pokarmów potencjalnie alergizujących

Pamiętaj: Unikanie alergenów dłużej niż to zalecane nie da ochrony przed alergią! Potencjalne alergeny podawaj z innymi produktami i obserwuj uważnie, jak one wpływają na Twoje dziecko. Wszystkie najważniejsze alergeny najlepiej wprowadzić w 1. roku życia dziecka

Uwaga! Niektóre kwaśne warzywa i owoce (jak np. cytrusy, jagody, maliny, truskawki, pomidory) mogą wywoływać niewielką wysypkę w okolicy ust dziecka. Nie jest to jednak objaw alergii, ale rezultat podrażnienia skóry na skutek działania kwasów zawartych w pożywieniu.

Czy zalecenia różnią się dla dzieci z grupy wysokiego ryzyka wystąpienia alergii (np. obydwoje rodzice są alergikami)?

Tak naprawdę NIE. Należy jednak wtedy zachować większą ostrożność i dokładniej obserwować reakcje dziecka na nowe pokarmy. Nie warto opóźniać wprowadzania produktów potencjalnie alergizujących. Podawajmy je jednak po wprowadzaniu innych, mniej ryzykownych pokarmów i po skończonym 6. miesiącu życia.

DODATKOWE WAŻNE LINKI!


KONIEC 😀

Dotrwałeś? Zrób sobie pyszną kawę (pewnie drugą lub trzecią hehe!)

rozszerzanie diety niemowlaka

Ale jak wrócisz to przeczytaj jeszcze to:

Chciałam żeby ten wpis dawał, poza rzetelnie sprawdzoną wiedzą ujętą w (mam nadzieję) dość przystępnej formie, także SPOKÓJ! Gdy robiłam plan tego i kolejnych wpisów z tej serii zapisałam w notatniku w okienku „Główny przekaz” słowo: SPOKÓJ… i podkreśliłam 3 razy :).

Pierwsze posiłki, to naprawdę ważne wydarzenie dla rodziców i dla dziecka. Patrzymy na tą naszą pociechę siedzącą w krzesełku z ogromną dumą, jaka ona już duża, dorosła… a przecież jeszcze chwilę temu szukała niemal na ślepo piersi i zasypiała po 3 minutach jedzenia… To naprawdę szczególna chwila (ja już ją przeżyłam :)) i warto żeby było w niej coś znacznie więcej niż tylko: schemat, zalecenia, zasady. Bo taka sztywność zakłada, że my albo nasze dziecko coś musimy – teraz, natychmiast, zaraz. A wcale nie musimy!

Rodzicu MASZ CZAS! 6 miesiąc, to nie jest magiczna granica, po osiągnięciu której dziecko musi jeść codziennie kotleta. Także zachowaj spokój. Niezależnie, czy pierwszy posiłek dziecku podasz do rączki czy nakarmisz go łyżeczką, nic się nie stanie, jeśli maluch to wypluje, zrobi dziwny grymas i zapłacze.

DAJ swojemu brzdącowi CZAS. To bardzo ważne. Bo kładziesz na szali jego późniejsze przekonania dotyczące jedzenia, a więc zaczynasz kształtować jego nawyki żywieniowe. Pokaż mu, że jedzenie (warzywa, owoce, kasze, jajka, mięso) są fajne i nie wiążą się ze stresem, a jedynie przyjemnością :).

Oczywiście, by zachować spokój potrzebna jest WIEDZA, by ciągle nie zastanawiać się, czy nie robimy czegoś nie tak…. dlatego przeczytaj cały ten wpis. Jeśli jeszcze masz jakieś wątpliwości, napisz do mnie! A potem zaufaj swojej INTUICJI :).

I tak powstał nam zbiór słów kluczowych, które świetnie oddają atmosferę, jaka powinna towarzyszyć rozszerzaniu diety niemowlaka:

spokój, czas, wiedza, intuicja

 Niech one Wam pomogą :). Mi pomagają każdego dnia, gdy kładę przed Małym Szpinakożercą łyżeczkę, talerzyk albo po prostu kawałek ziemniaka!


planer smaków


Źródła:

 • Carlos Gonzalez – Moje dziecko nie chce jeść
 • Gill Rapley, Tracey Murkett – Bobas lubi wybór
 • „Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci” Standardy Medyczne/Pediatria. 2014, t.11, s.321-338
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2860070/
 • http://tna.europarchive.org/20141204090942/
 • http://www.food.gov.uk/newsupdates/news/2011/4617/glutenintro
 • http://cot.food.gov.uk/sites/default/files/cot/cotsacnstatementgluten201101.pdf
 • http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs342/en/
 • http://www.espghan.org/
 • http://www.aaaai.org/home.aspx
 • http://www.1000dni.pl/
 • http://kellymom.com/nutrition/starting-solids/solids-when/
 • http://www.askdrsears.com/topics/feeding-eating/feeding-infants-toddlers/starting-solids/faqs-about-solid-foods/solid-food-for-baby/ 
 • http://malgorzatajackowska.com
 • http://mataja.pl/