BLW. Bobas Lubi Wybór. Baby Led Weaning.
Wspaniała metoda rozszerzania diety niemowląt, która szturmem zdobyła internet i polskie kuchnie (salony i łazienki też).
Jestem jej wielką fanką 🙂 Szpinakożerca też poznawał nowe smaki korzystając z tej metody (jeśli Cię to interesuje, możesz poznać nasze wrażenia po 3 i po 8 miesiącach rozszerzania diety). Myślę, że metoda ta uratowała niejedną mamę od śmierci głodowej. Do dziś możliwość jedzenia razem z dzieckiem to dla mnie najważniejsza zaleta BLW 😀
Powtarzam to zawsze na warsztatach i konsultacjach on-line, powtórzę i tutaj:
METODA BLW JEST W PEŁNI BEZPIECZNA DLA NIEMOWLĄT PO 6. MIESIĄCU ŻYCIA….pod warunkiem, że
KORZYSTAMY Z ZASAD BEZPIECZNEGO BLW!
O tych zasadach pisałam między innymi przy okazji ogólnego wpisu o metodzie BLW.
Śledząc jednak różne fora internetowe, rozmawiając z mamami i ojcami, zauważyłam, że podchodzimy do tych zasad dość wybiórczo. W miarę szybko rodzice zapamiętują, że dziecko należy karmić w pozycji siedzącej, unikać pokarmów niebezpiecznych oraz podawać posiłki w odpowiedniej formie.
Zobacz! Lista pierwszych pokarmów do rączki dla dziecka!
Dzisiaj chciałabym przypomnieć Wam o dwóch zasadach, które strasznie łatwo nam umykają w czasie rozszerzania diety! A to one mogą decydować o tym, czy nasze dziecko będzie dobrze odżywione. Pamiętajcie, że zgodnie z zasadą podziału odpowiedzialności, dziecko decyduje o swoim ciele, apetycie, wybiera pokarmy, które chce zjeść. Ale zadaniem rodzica jest dostarczenie dziecku odpowiednich pokarmów o odpowiedniej porze.
Bezpieczny pokarm BLW, poza odpowiednią formą podania, powinien spełniać 2 warunki:
- być gęsty odżywczo i energetyczne
- stanowić dobre źródło żelaza
Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym dwóm zasadom i postarajmy się od dziś wprowadzić je w życie!
ZASADY BLW, O KTÓRYCH ZAPOMINAMY
1. POSIŁKI DLA DZIECKA POWINNY BYĆ GĘSTE ODŻYWCZO I ENERGETYCZNIE
Co to u licha znaczy?
Każdy dietetyk zna to pojęcie, ale Ty domyślasz się, o co chodzi?
To dosyć logiczne 🙂 „Gęste odżywczo” nie ma w ogóle nic wspólnego z konsystencją, ale wiele z wartością odżywczą.
Wyobraź sobie, że posiłek Twojego dziecka to kubeczek z wodą, a poszczególne składniki to piasek i kamyki. Im więcej piasku i kamieni dodasz, tym bardziej gęsty odżywczo będzie posiłek, a jednocześnie nie zmieni się zbytnio jego objętość. Możesz podać dziecku łyżkę wody albo łyżkę piasku nasączonego wodą. Jak myślisz, czym się bardziej naje?
GĘSTY ODŻYWCZO = dużo składników odżywczych w małej objętości
GĘSTY ENERGETYCZNIE = dużo kalorii (energii) w małej objętości
Oba pojęcia dosyć mocno się od siebie różnią. W klasycznej zdrowej diecie osoby dorosłej szukamy produktów, które są gęste odżywczo ale nie są gęste energetycznie (czyli generalnie warzywa, owoce, kasze i inne produkty niskoprzetworzone). Unikamy tzw. bomb kalorycznych, ograniczamy dodatek tłuszczu do potraw, nie zajadamy się mięsem czy jajkami.
Dieta dziecka rządzi się innymi prawami!
Jeżeli zaczęłaś już rozszerzać dietę dziecka, to być może zauważyłaś, że
małe dzieci jedzą mało!
Zatem musimy zadbać o to, by w tej małej ilości jedzenia było jak najwięcej wartości.
Przykładem pokarmu niezwykle bogatego odżywczo i energetycznie jest mleko matki 🙂 Już kilka kropel wystarcza noworodkowi, by rosnąć i dobrze się rozwijać. Jednak w pewnym momencie potrzeby żywieniowe dziecka rosną, dlatego gdy dziecko jest gotowe rozszerzamy mu dietę i stopniowo maluch przechodzi z pokarmów płynnych (mleka) na pokarmy stałe. Stopniowo – bo u jednego dziecka zajmie to pół roku u innego 3 lata 🙂
Nie możemy zastąpić 100 ml mleka matki 100 g marchewki i uznawać, że to to samo. Musimy zadbać, by te nowe posiłki, którymi dziecko ma w pewnym momencie zacząć się najadać, były podobnie wartościowe. Czyli miały i dużo kalorii i dużo wartości odżywczej w małej objętości.
Generalnie chodzi o to, by nie bać się takich składników jak: tłuszcz, mięso, ryby, jajka, orzechy, nasiona, kasze, pełnotłuste produkty mleczne, strączki itp. Warto tak komponować posiłki, by w każdym znalazł się chociaż jeden składnik o dużej gęstości odżywczej (np. dodając sezam do gotowanej marchewki czy przygotowują sałatkę z brokułu i jajka)
Przykłady pokarmów o dużej gęstości odżywczej i energetycznej:
- masło migdałowe
- pasta tahini
- sezam
- nasiona chia
- orzechy
- kasza jaglana
- kasza quinoa
- amarantus
- łosoś
- wołowina
- jajka
- fasola
- soczewica
- suszone owoce
- karob
- awokado
- batat
- masło
- oliwa z oliwek
i wiele wiele innych!
2. KAŻDY POSIŁEK POWINIEN ZAWIERAĆ ŹRÓDŁO ŻELAZA
Z żelazem sprawa jest dużo prostsza. Coraz więcej rodziców zdaje sobie sprawę, że u niemowląt (szczególnie tych karmionych piersią) pojawia się duże ryzyko anemii. Wszystkie informacje na temat żelaza w diecie dzieci, ryzyka anemii i sposobów na dostarczenie tego składnika do diety dzieci znajdziecie w obszernych wpisach na temat żelaza: cz. 1, cz.2, cz.3.
Dlaczego żelazo jest takie ważne? Żelazo to kluczowy składnik dla rozwoju mózgu i układu nerwowego, wzrostu i zdobywania nowych umiejętności. Ponadto zapotrzebowanie na żelazo u niemowlaka po 6. miesiącu życia jest wprost olbrzymi! W drugim półroczu życia to zapotrzebowanie wzrasta 30-krotnie i sięga ok. 11 mg/dzień. To więcej niż potrzebuje dorosły mężczyzna.
Choć mleko matki jest dobrym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza, może ono nie sprostać rosnącym potrzebom dziecka. Dodatkowo po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia zapasy żelaza w jego organizmie powoli się wyczerpują. Dlatego musimy o żelazną dawkę zadbać od innej strony 🙂
Dodatkowe posiłki, podawane w czasie rozszerzania diety, powinny być zatem po prostu bogate w żelazo (zarówno to roślinne jak i zwierzęce).
Skąd jednak nacisk na to żelazo przy BLW?
Odpowiedź jest dosyć prosta. Po 1. produkty bogate w żelazo są zazwyczaj jednocześnie produktami trudniejszymi do spożycia przez małego dziecko (łatwiej zjeść ugotowaną marchewkę niż kawałek kurczaka). Wymagają większych umiejętności (chwycenia ręką, żucia, gryzienia, rozdrabniania). I choć od początku rozszerzania diety metodą BLW warto i należy podawać mięso w odpowiedniej formie, to nie zawsze ilość zjadana przez dziecko będzie wystarczająca.
Po 2. zaś stosując tradycyjną metodę rozszerzania diety niemowląt (karmimy łyżeczką) zazwyczaj szybciej podajemy większe ilości jedzenia, dlatego nie musimy tak silnie dbać o zawartość żelaza w poszczególnych posiłkach. Metoda BLW wymaga większych umiejętności ze strony dziecka, podąża za jego potrzebami i możliwościami. To wspaniałe i bardzo wartościowe, ale zazwyczaj okazuje się, że częściej się zdarza, że dzieci karmione BLW jedzą po prostu mniejsze ilości jedzenia.
Zrozummy się dobrze – jedzą tyle, ile potrzebują, resztę dopełniają mlekiem, ale przez to trzeba szczególnie zadbać o żelazo w ich posiłkach.
Dlatego stosując metodę BLW należy w każdym posiłku oferować dziecku produkty bogate w żelazo.
W ten sposób, nawet jeśli Twoje dziecko zje niedużo albo nawet bardzo malutko! To najprawdopodobniej jakaś ilość żelaza zostanie mu dostarczona 🙂
Jak to zrobić w praktyce?
Najlepiej wyposażyć się w zgrabną listę produktów bogatych w żelazo.
PEŁNA LISTA PRODUKTÓW BOGATYCH W ŻELAZO do pobrania
I starać się komponować tak posiłki, by w każdym z nich znalazło się choć 1 wybrane źródło żelaza. Przykładowo:
- na śniadanie owsianka z suszonymi morelami i gruszką
- na drugie śniadanie placuszki z jarmużu
- na obiad pulpeciki z indyka w sosie pomidorowym z makaronem
- na podwieczorek kisiel malinowy posypany amarantusem ekspandowanym
- na kolację zupa z soczewicy
Bogato, różnorodnie, smacznie i „żelaźnie!” 😀