ZUPA BLW

BLW to wspaniała metoda, która pozwala rodzicom zjeść w spokoju posiłek a dzieciom poznawać wszystkie aspekty jedzenia 😀

Szpinakożerca odkąd skończył 6 miesięcy je samodzielnie. Stosujemy metodę BLW (Baby Led Weaning / Bobas Lubi Wybór) i jesteśmy z niej ogromnie zadowoleni! Jeżeli jesteście na początku Waszej przygody z rozszerzaniem diety to zajrzyjcie koniecznie do tych wpisów:

Rozszerzanie diety niemowląt – jak zacząć?

Czy moje dziecko jest gotowe na nowe pokarmy?

BLW – rodzic też ma wybór!

Obecnie Szpinakożerca je w 90% to, co my. Je prawie zawsze z nami i uczy się jeść sztućcami. A dokładniej – doskonale umie to robić, ale nie lubi 😀 Uwielbia za to jeść rękoma…wszystko 🙂 Kisiel, zupę i owsiankę też.


mini ebook samodzielne jedzenie


Rodzice niemowląt i małych dzieci mają pewne przekonania, co do tego, jaki pokarm jest dla maluchów najbardziej odpowiedni. Zauważyłam, że bardzo często zupy są uznawane za idealną potrawę! Łatwo je przygotować i łatwo wrzucić w nie dużo warzyw 🙂 Jednak zupę trzeba podać na łyżeczce…nakarmić małe dziecko. A to stoi w sprzeczności (no, nie do końca, ale o tym zaraz) z zasadami metody BLW, w której to dziecko ma samo się karmić. Zatem:

Czy stosując BLW u swojego dziecka, mogę mu podawać zupy? Jak to robić? 

ZUPA BLW

Oczywiście, że tak! Podawaj, bo różnorodność (również konsystencji!) jest dla dziecka bardzo ważna. Jak to zrobić w praktyce? Poznaj

4 sposoby na zupę BLW 

  1. Nalej do kubeczka

To tak oczywiste, że aż boję się, że wszyscy to wiedzą 😀 Przecież dość rzadką zupę możemy podać dziecku w kubeczku, tak samo jak wodę, herbatę czy koktajl. W bidonie, kubeczku typu Doidy, specjalnym do nauki picia, czy po prostu zwykłym kubku. Zależy czego używają Wasze dzieci 🙂

Oczywiście taka zupa musi być gładka, zmiksowana, bo picie zupy z kawałkami warzyw  czy makaronu jest niebezpieczne.

Pozwól się dziecku oblać! Przecież w ten sposób się uczy 🙂

2. Dodaj odpowiednie „narzędzia”

Zupy wcale nie trzeba nabierać łyżką! Dzieci mają ogromną inwencję i potrafią jeść bardzo różnymi „narzędziami”. Zamiast łyżki obok miseczki z zupą połóż swojemu dziecku: kawałki chleba, duży makaron (np. kokardki), słupki żółtego sera, frytki z warzyw, wafelki ryżowe czy chrupki kukurydziane. Taka zupa będzie smakować wyjątkowo.

3. Zrób na gęsto

Wielu rodziców stosujących BLW uważa, że powinni podawać dziecku produkty łatwe do złapania – w formie paluszków, większych kawałków. Generalnie to prawda, ale absolutnie BLW nie zakłada unikania paciek, przecierów i mamałygi. Powiem więcej! To bardzo cenne konsystencje dla dziecka i wbrew pozorom nie tak trudne do zjedzenia. Wystarczy umoczyć palce czy złapać w piąstkę i jedzenie ląduje w buzi. Bałaganu jest wtedy więcej niż standardowo ale zabawy też. Poza tym dziecko w ten sposób ma szansę poznać jedzenie dosłownie całym sobą 🙂 A to ważne doznanie!

ZUPA BLW

Zupę możesz zatem podać po prostu w bardzo gęstej postaci. Przygotuj gęstą zupę krem i dołóż do niej makaron, kaszę, ryż, które dodatkowo zagęszczą zupę. Możesz też nie miksować zupy i podać ją w konsystencji przypominającej gulasz, z dużymi kawałkami warzyw i innych dodatków. Zobaczysz, że Twoje dziecko świetnie sobie z takim daniem poradzi.

4. Nakarm łyżeczką

Fanatycy BLW zadrżeli… Łyżeczka?! Tak, a dlaczego nie? Podając dziecku zupę łyżeczką nie musisz pozbawiać go wyboru. Nie musisz tuczyć go niczym gęś. Wystarczy Twoja uważność i spokój. To nie zaprzepaści umiejętności Twojego dziecka do samodzielnego decydowania o tym, ile chce zjeść. Pisałam o tym nieco przy okazji wywiadu na temat BLW na blogu Magdy z Wymagające.pl 

Zatem jeśli masz ochotę, to podaj zupę łyżeczką i niczym się nie przejmuj! Jeżeli obawiasz się, że łyżeczka zaprzepaści Wasze BLW, to wykorzystaj tych kilka porad:

ZUPA BLW

Jak zachować świadomość i dać dziecku wybór, karmiąc je łyżeczką? 

  • powiedz, co znajduje się w zupie
  • powiedz, ża nakarmisz dziecko łyżeczką
  • pozwól dziecku na włożenie ręki (i innych części ciała) do zupy
  • pozwól odbierać sobie łyżeczkę i próbować nabierać jedzenie przez dziecko
  • bądź uważny na sygnały dziecka – czy otwiera buzię, odwraca głowę, kręci główką, wypluwa jedzenie

To jak? Macie ochotę na jakąś zupę? 

A co powiedzie na 4 ulubione zupy Szpinakożercy? Przepisy już niedługo na blogu!


A jeśli nadal czujesz niepokój, gdy myślisz o rozszerzaniu diety Twojego dziecka…

jeśli szukasz sprawdzonych informacji i gotowych rozwiązań,

skorzystaj z mojego KURSU ON-LINE!

To wygodna forma przekazania wiedzy 🙂 Wszystkie materiały możesz wykorzystać od razu i nagrania webinarów oglądać tyle razy, ile tylko chcesz! Kliknij w obrazek i poznaj szczegóły:

rozszerzanie-ze-szpinakiem