Czy Twoja rodzina i znajomi nie wyobrażają sobie odwiedzin u Ciebie bez słodkiego upominku dla dziecka? Trudno Ci powstrzymać dziadków od podrzucania ciastek i cukierków dzieciom, gdy tylko nie patrzysz? Nie wiesz, jak zareagować, gdy Pani w sklepie częstuje Twoje dziecko wafelkiem?

Jeśli tak, to przygotowałam coś specjalnie dla Ciebie! I dla Ciebie babciu, dziadku, ciociu, kolego… którzy planujecie nas odwiedzić :).

Od listopada do końca grudnia wracamy z akcją Całkiem nieSŁODKI prezent, która promuje niedawanie dzieciom słodyczy w ramach prezentu. Pokazuje inne, mądrzejsze wybory!

Dołącz do mnie i razem uczmy nasze dzieci dobrych nawyków związanych z jedzeniem słodyczy!

całkiem niesłodki prezent

Bywa za słodko….

 • Czy wiesz, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie?
 • Przeciętny dorosły Polak zjada niemal 40 kg cukru rocznie (to ok. 100 g dziennie!) (1)
 • Brytyjskie badania pokazują, że przeciętny 5-latek zjada rocznie tyle cukru, ile sam waży? (ok. 22 kg/rok) (2)

Jak myślisz, jak dużo cukru je Twoje dziecko?

Odpowiedź jest niemal pewna…. ZA DUŻO.

akcja całkiem nieSŁODKI prezent

Postawmy jednak sprawę jasno! Nie musisz całkowicie wyeliminować cukru z diety Twojej i Twojego dziecka, by budować dobre relacje ze słodyczami i być po prostu zdrowym. Problemem jej nadmiar cukru, cukier obecny w śniadaniu, obiedzie, kolacji i na dokładkę w prezentach od najbliższych.

Uważam, że nie da się całkowicie uchronić naszych dzieci przed jedzeniem słodyczy i cukru (w jakiejkolwiek formie! Bo miód, syrop klonowy i melasa, to przecież też cukier!). Twoje dziecko najprawdopodobniej zetknie się w swoim życiu ze słodyczami. Zetknie? Raczej zderzy się z różową czekoladowo-lukrową ciężarówką wypchaną żelkami, cukierkami, batonikami i słodkimi płatkami. Masz do wyboru, albo przygotować je świadomie na to zderzenie (a może właśnie pokazać, że tę ciężarówkę można oglądać i nie trzeba się z nią zderzać), albo zostawić je samo sobie z nadzieją, że jakoś się po tym zderzeniu pozbiera.

Dlatego tak wielu rodziców szuka mądrych rozwiązań zarządzania słodyczami. Ustalamy pewne zasady, ramy, porcje, zwyczaje.

Wszystko działa wspaniale do pewnego momentu…wizyty gości.

Gość, jak to gość – lubi odwdzięczyć się w jakiś sposób za miłe przyjęcie. Lubi też sprawić przyjemność najmłodszym! Jest to dla mnie absolutnie zrozumiałe. Sama uwielbiam patrzeć na uśmiech moich bratanków, gdy otwierają malutkie niespodzianki, które im przyniosłam.

Niestety… najczęstszym prezentem dla dzieci są SŁODYCZE!

A słodycze to naprawdę kiepski prezent.

5 powodów, dla których słodycze to kiepski prezent!

 1. Uczą dzieci, że cukier wiąże się silnie z emocjami – tymi pozytywnymi (przyjazd babci) oraz negatywnymi (żal po utracie zabawki). Tymczasem słodycze powinny być takim samym pokarmem, jak brokuły czy schabowy. Jedzonym dla smaku, nie zaspokojenia innych potrzeb.
 2. Utrudniają kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych. Bo jak później wytłumaczyć dziecku, że słodycze jemy z umiarem?
 3. Sprawiają, że dzieci oczekują słodyczy zawsze, gdy dzieje się coś przyjemnego.
 4. Stawiają rodziców w roli słodyczowych faszystów, którzy zabierają dzieciom smak dzieciństwa.
 5. Przyczyniają się do tego, że nasze dzieci jedzą za dużo cukru… dużo za dużo… Nawet 2-3 razy więcej, niż jadłeś Ty, jako dziecko!

Słodycze to dla mnie bardzo ważny temat. Sama przez wiele lat zmagałam się z nimi na zmianę porzucając je i zajadając się nimi bez umiaru. Na szczęście udało mi się znaleźć rozwiązanie. Podpowiedział mi je zdrowy rozsądek :). Nauczyłam się korzystać z nich z umiarem! Moją słodko-gorzką historię możesz przeczytać tutaj.

Jeżeli szukasz szybkich rozwiązań, poznaj moje 3 rady, które sprawią, że słodycze przestaną Cię przerażać!

 

 

Słodycze sprawiają problemy wielu z nas… Często sami nie mamy z nimi zbyt dobrych relacji, nie umiemy się im oprzeć. Jedno jest pewne: chcemy, by nasze dzieci radziły sobie z nimi lepiej. Słodycze rozdawane na przyjęciach, w szkole, przedszkolu, zoo, sklepie, kawiarni i w każdym innym miejscu, w którym pojawiają się dzieci, nie ułatwiają nam pracy. Nie uczą umiaru, proporcji, dobrych nawyków. CZAS TO ZMIENIĆ! 

POSZUKAJMY ROZWIĄZANIA RAZEM!

Rok temu powstał w mojej głowie pomysł na akcję, która pomoże rodzicom zmienić nawyki najbliższych i znajomych. Pokaże i udowodni, że słodycze wcale nie są dobrym prezentem, a dobry prezent wcale nie musi być słodki!

akcja całkiem niesłodki prezent

Całkiem nieSŁODKI prezent to akcja, która pomaga

 • RODZICOM odzyskać kontrolę nad tym, kiedy i ile słodyczy jedzą ich dzieci
 • KREWNYM I ZNAJOMYM znaleźć mądrą i ciekawą alternatywę dla słodkich upominków
 • DZIECIOM ukształtować dobre relacje ze słodyczami

Akcja Całkiem nieSŁODKI prezent NIE zachęca do całkowitego wyeliminowania cukru z diety dzieci. Ale spycha cukier i słodycze na należne im miejsce, jako produktów jadanych na specjalne okazje, w niewielkich ilościach.

Całkiem nieSŁODKI prezent mówi o mądrych wyborach, o znalezieniu lepszych rozwiązań.


Słodycze to coś, czego tak naprawdę nie jesteśmy w stanie pozbyć się z naszego życia, ale możemy nauczyć nasze dzieci, że:

 • słodycze jemy z umiarem, w niewielkich ilościach
 • słodycze, to nie jest sposób na wyrażanie uczuć

I po to właśnie powstała akcja Całkiem nieSŁODKI prezent!

całkiem niesłodki prezent

Przestańmy utożsamiać słodycze ze szczęściem! A przynajmniej nie uczmy tego naszych dzieci.

To, że większości z nas smak słodki kojarzy się z ukojeniem, radością, spokojem i rozładowaniem napięcia, nie oznacza, że naszym dzieciom też musi. W dzisiejszym świecie już wystarczająco trudno jest ukształtować dobre nawyki żywieniowe… nie utrudniajmy tego sobie i naszym dzieciom.

Smak słodki jest pyszny! W sposób naturalny preferowany przez dzieci. Nie musimy tego dodatkowo wzmacniać.

Jeśli też pragniesz przekazać tą naukę swoim dzieciom, jeśli czujesz, że słodycze to nie jest najlepszy prezent dla Twoich dzieci, przyłącz się koniecznie do akcji:

Całkiem nieSŁODKI prezent!

Bo naprawdę wcale nie musi być słodko!

Całkiem nieSŁODKI prezent

Co możesz zrobić?

 • udostępnij informację o akcji wśród swoich znajomych, na grupach, w których działasz
 • porozmawiaj z najbliższymi (w ramach akcji pojawią się artykuły i materiały, które pomogą Ci zrobić to najlepiej jak się da!)
 • śledź dokładnie informacje, które będą pojawiać się na Szpinakowym FB, będę tam publikować mnóstwo praktycznych porad, rozwiązań i doświadczeń innych mam
 • Przenieś tą internetową akcję na rzeczywisty grunt! Pobierz i wydrukuj plakat promujący akcję, powieś go w szkole, przedszkolu czy żłobku. Wydrukuj listę “Lepszych prezentów” i wręcz ją znajomym i rodzinie.
  Zacznij działać praktycznie! Postaraj się nie przynosić więcej słodkich prezentów do innych znajomych. Stwórz własną listę alternatywnych podarunków, którą przekażesz bliskim.

Specjalnie dla Was przygotowałam materiały, z których możecie korzystać w ramach promowania akcji!

Plakat akcji w pionie

Plakat akcji w poziomie

Lista „nieSŁODKICH prezentów” biała 

Lista „nieSŁODKICH prezentów” szara

40 pomysłó na nieSŁODKI prezent za ok. 10 zł
Akcję Całkiem nieSŁODKI prezent wspierają wspaniałe mamy-blogerki, które temat słodyczy i słodkich prezentów znają od podszewki! Wypatrujcie informacji o akcji na różnych blogach, a wtedy nic Was nie ominie!

Jeżeli sama chcesz dołączyć do akcji – napisać artykuł, przeprowadzić wywiad, opisać własne doświadczenie – pisz do mnie koniecznie!

 

 


PODSUMOWANIE PIERWSZEJ EDYCJI AKCJI

Całkiem nieSŁODKI prezent
1 – http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,399486,who-spozycie-cukru-nalezy-zmniejszyc-co-najmniej-o-polowe.html

2- https://www.gov.uk/government/collections/national-diet-and-nutrition-survey