Kolejny grudzień przed nami i po raz kolejny rozpoczynamy akcję Całkiem nieSŁODKI prezent od przygotowania kalendarza adwentowego 🙂 Wszystkie informacje na temat akcji znajdziesz tutaj. Zachęcam do aktywnego włączenia się do niej – udostępniania grafik, wykorzystywania plakatów, rozmawiania z bliskimi i przede wszystkim – wręczania niesłodkich prezentów!
Od kilku lat jestem zakochana w koncepcji kalendarzy adwentowych. Lubię ten wieczór, gdy w tajemnicy przygotowuję kalendarz wypełniony drobiazgami i zadaniami dla syna. Potem codziennie wspólnie otwieramy paczuszki i krok po kroku zbliżamy się do Świąt. Lubię ten magiczny nastrój, nic na to nie poradzę 🙂
ZOBACZ, JAK W PROSTY SPOSÓB MOŻESZ PRZYGOTOWAĆ KALENDARZ ADWENTOWY!
Dziś przygotowałam dla Was zestawienie prezentów, drobiazgów, które możecie wykorzystać w Waszych kalendarzach adwentowych. Pamiętajcie, że nie chodzi o to, by kupić cokolwiek, co nie jest słodkie… Preferuję prezenty praktyczne, takie z których nasze dziecko będzie korzystało, a jednocześnie sprawią mu one radość. Pamiętaj też, że w ogóle nie ma obowiązku robienia kalendarzy adwentowych! To propozycja, pomysł, tradycja, która niektórym odpowiada a innym zupełnie nie.
Poznajcie moje propozycje!
CO WŁOŻYĆ DO KALENDARZA ADWENTOWEGO?
15+ nieSŁODKICH pomysłów
1. Koraliki, świecidełka, cekiny
Kochają je niemal wszystkie dzieci. Mój osobisty Szpinakożerca będzie Cię wychwalał pod niebiosa, jeśli tylko sprezentujesz mu złote cekiny :D. Przy okazji, to zakup dość wygodny i praktyczny. Możesz kupić większe opakowanie ozdób, podzielić na mniejsze torebki i w ten sposób za jednym zamachem przygotowujesz kilka adwentowych prezentów.
Kupisz w każdej pasmanterii, ale również w sklepach typu Tiger, Pepco, Rossmann, Ikea. Na pewno wykorzystacie je w ciągu roku przygotowując różne prace plastyczne czy biżuterię. Podziękujecie mi przy najbliższej chorobie!
2. Kredki, mazaki, farbki itp.
Umówmy się, jeśli Twoje dziecko lubi rysować, nie ma takiej ilości kredek i mazaków, która byłaby wystarczająca! Jedne się gubią, inne łamią lub wypisują. A wystarczy przyjrzeć się nowościom i z pewnością znajdziemy coś oryginalnego: kreda w mazaku, kredka akwarelowa, mazaki brokatowe, złote flamastry. Radość wielka, nakład finansowy nieduży, a prezent z pewnością zostanie wykorzystany.
3. Stemple
Ja sama lubię bawić się stemplami! Najłatwiej kupić jeden duży zestaw, który możesz potem rozdzielić i wręczać po jednym stempelku każdego dnia. Z łatwością znajdziesz również zestawy tematyczne, np. świąteczne.
- Stemple kreatywne “Pojazdy”
- Stempelki zwierzęcy alfabet po angielsku
- Gotowy zestaw “Kalendarz adwentowy” stempelki
4. Masy plastyczne i zestawy kreatywne
Slime, masy brokatowe, play dough – jest tego cała masa. Jeśli tylko Twoje dziecko lubi bawić się w małego plastyka, z pewnością będzie zadowolone z prezentu. Ponownie – możesz znaleźć jeden większy zestaw, który rozdzielisz na poszczególne dni. Bardziej kreatywnym pomysłem będzie też umieszczenie przepisu na domową masę plastyczną!
- Zestaw kreatywny “Miasto” PLAN TOYS
- Masa metaliczna modelarska w kubeczku 6x14g – Creativ Company
- Zestaw Alfabet – masa plastyczna 4x80g DJECO
5. Ozdoby do włosów, biżuteria
Nie dajcie się zwieść! To prezent nie tylko dla dziewczyn. Chłopcy też uwielbiają bransoletki, naszyjniki czy korony. Znajdziesz nawet gotowe kalendarze wypełnione np. kolorowymi spineczkami.
6. Naklejki, tatuaże
Polecam szczególnie naklejki wielokrotnego użytku. Zabawa nie kończy się wraz z naklejeniem naklejki na papier. Również te tradycyjnie sprawdzą się w roli małych prezentów. Poszukaj takich, których tematem przewodnim będą ulubione postacie Twojego dziecka, np. dinozaury, samochody, księżniczki, zwierzęta.
7. Układanki
Jeśli wybierzesz jedną układankę i rozdzielisz ją na poszczególne fragmenty, przez wiele dni Twoje dziecko będzie zastanawiało się, co dokładnie powstanie z tych małych elementów. Trochę magii, nieco cierpliwości i na koniec otrzymacie wspólne dzieło, które będzie przypominało Wam o tegorocznych Świętach.
- Układanka przestrzenna dinozaur
- Drewniana układanka przestrzenna samochód
- Tekturowa układanka “Znaki drogowe”
8. Puzzle
Temat podobny do układanek. Możesz kupić kilka małych opakowań puzzli lub stopniowo, dzień po dniu dokładać kolejny element układanki. Może nawet uda Ci się znaleźć puzzle w tematyce świątecznej?
9. Ozdoby świąteczne do samodzielnego wykonania
Jednym z zadań z naszego kalendarza adwentowego jest zawsze przygotowanie ozdób świątecznych. W sklepach papierniczych i księgarniach znajdziesz wiele propozycji. Dodatkowo takie ozdoby mogą być pięknymi prezentami od dziecka dla bliskich – polecam szczególnie drewniane ozdoby, które można samodzielnie udekorować.
10. Kolorowanki
Świąteczne lub nie. Każdego dnia nowy rysunek do kolorowania. Gratka dla wielbicieli rysowania. Grafiki możesz znaleźć w internecie i po prostu je wydrukować! Możesz również skusić się na gotowy zestaw ze sklepu lub zasięgnąć inspiracji na Pinterest 🙂
11. Szopka do samodzielnego złożenia
Drewniana, kartonowa, papierowa a może z piernika? Jeśli chcesz przedstawić dziecku historię Bożego Narodzenia, szopka do samodzielnego złożenia będzie fantastycznym pomysłem i pretekstem do wspólnej zabawy i rozmowy.
12. Historia bożonarodzeniowa we fragmentach
Kojarzycie piękne książki adwentowe, które możecie wspólnie czytać rozdział po rozdziale aż do Wigilii? Podobne historie możesz rozdzielić i umieszczać w kalendarzu adwentowym.
13. Warzywa i owoce do krojenia
Kolejny prosty zestaw do rozdzielenia na poszczególne dni. Przy okazji oswajamy jedzenie, bawimy się i uczymy gotować. Z zestawu z pewnością będziecie korzystać przez wiele lat.
14. Nawlekanki
Ćwiczenia motoryki małej połączone z przyjemnością zbierania. Kupujesz zestaw liter, liczb, zwierzątek do nawlekania i każdego dnia powiększacie kolekcję.
15. Zestawy figurek
Polecam sklepy z akcesoriami i zabawkami typu Tiger. Za niewielką cenę możesz kupić kilka lub kilkanaście figurek. A może jednym z zadań z kalendarza będzie wspólne wykonanie domku dla nowych postaci? Włączcie wyobraźnię!
16. Skarpetki z ulubionymi wzorami
To bardzo uroczy prezent! Wiem, że skarpetki kojarzą nam się z prezentem ostatniej szansy, gdy nie mamy już pomysłu na nic innego. Tymczasem w moim odczuciu skarpetki dajemy tylko najbliższym! Ja bardzo lubię je dostawać, szczególnie kolorowe i błyszczące (chyba już wiem, po kim Szpinakożerca tak bardzo lubi brokat!).
17. Zadania do wykonania
Moim zdaniem, to jeden z najlepszych pomysłów! Szczególnie jeśli Twoje dziecko jest już starsze niż 3 lata i będziesz w stanie razem z nim przygotować wiele ciekawych aktywności. Osobiście nie decyduję się na kalendarz w pełni wypełniony zadaniami, bo wiem, że nie będę miała wystarczająco czasu, by wszystkie zadania zrealizować. Planuję sobie zatem dni, w które będę mieć więcej czasu i wtedy umieszczam w kalendarzu zadania.
Przykładowe zadania do wykonania:
- wspólne dekorowanie pierniczków
- wybieranie choinki
- pisanie listu do Mikołaja
- podziwianie iluminacji na Starym Mieście
- przygotowanie prezentów dla bliskich
- wspólne oglądanie świątecznego filmu
- nauka kolędy
Jestem ciekawa, jak wyglądają Wasze kalendarze adwentowe? Czy w ogóle kultywujecie tę tradycję, czy może właśnie nie odpowiada Wam ona do końca? Dzielcie się śmiało Waszymi opiniami w komentarzach!
Wpis zawiera linki afiliacyjne – to oznacza, że za każdy zakup z tego linku otrzymuję wynagrodzenie. Ty na tym nic nie tracisz (cena jest taka sama), ja mogę zyskać.
Wpis powstał w ramach akcji Całkiem nieSŁODKI prezent. Akcja zachęca do rezygnacji z obdarowywania dzieci słodyczami, by pomóc im budować zdrowe relacje ze słodyczami!
POZNAJD AKCJĘ #nieSŁODKIprezent