Home Problemy w jedzeniu Książki dla dzieci z trudnościami w jedzeniu

Książki dla dzieci z trudnościami w jedzeniu

Autor Zuzia
ksiazki-dla-dzieci-z-trudnosciami-w-jedzeniu

Rodzice, którzy chcą pomóc dziecku borykającemu się z trudnościami w jedzeniu często próbują wszystkiego. Podczas konsultacji, które prowadzę, rozmawiamy o strategiach, które stosowali, by wesprzeć dziecko. 

Szukając wciąż nowych metod zdarza nam się zapominać o sprawdzonych sposobach: rozmowie przy stole czy książkach! Warto do nich wrócić, bo ich skuteczność tkwi w prostocie 😉

Dlaczego właśnie książki?

Książki mogą mogą stać się świetnym narzędziem oswajania i pokonywania trudności w jedzeniu. Wspólne czytanie z dzieckiem pozwala mu zdobywać wiedzę o pożywieniu i poznawać pokarm, zanim jeszcze trafi na talerz. Czytanie pobudza wyobraźnię podobnie, jak zabawa. To pomaga zmniejszyć lęk i obawy związane z próbowaniem. 

Wiele książek ukazuje dziecięcą perspektywę patrzenia na jedzenie, dzięki czemu maluchowi łatwiej utożsamić się z głównym bohaterem, który być może przeżywa podobne trudności. Rodzice mogą zobaczyć niczym w lustrze, jaki wpływ na ich pociechy mają niektóre strategie, z których zdarza im się korzystać. 

Niektóre tytuły wnoszą to, czego tak często brakuje w śmiertelnie poważnych posiłkach wybiórczo jedzących dzieci – szczyptę humoru. Strachy warto czasem trochę wyśmiać, a one wtedy skurczą się i staną nieco mniej groźne. Poczucie humoru w dobrych rękach może zdziałać naprawdę wiele.

Jakie tytuły polecam? 

W mojej biblioteczce mam już pokaźny zbiór książek dla „niejadków”. Postanowiłam podzielić się z Tobą tymi, które w moim odczuciu mogą mieć najbardziej pozytywny wpływ na żywienie dzieci. W tym artykule opowiem Ci o pierwszej grupie książek, które są dobrym wsparciem w radzeniu sobie z trudnościami w jedzeniu. 

Poznaj 8 książek, które pomagają oswajać jedzenie. 

Przy każdym tytule znajdziesz też informację o sugerowanym wieku dziecka oraz link afiliacyjny do zakupu.

Książki, które pomagają w oswajaniu

Opowiadają o sposobie odżywiania ludzi, powodach niejedzenia czy o próbowaniu. To często tytuły terapeutyczne, z których korzystamy, gdy zauważamy u dzieci pewne trudności w jedzeniu np. niechęć do próbowania czy lęk przed pewnymi produktami.

Warto po nie sięgnąć, aby wesprzeć dziecko, które mierzy się z trudnościami i wzmocnić jego poczucie własnej wartości. Takie książki są także wartościowe dla rodziców, bo pozwalają lepiej zrozumieć lęki i zachowanie dziecka.

Korzystajmy z takich tytułów z rozwagą, jeśli dziecko nie ma trudności w jedzeniu, ponieważ u niektórych maluchów mogą wzbudzić niepokój i skłonić do większej ostrożności w obszarze żywienia. 

1. P. Filak „Lama Lenka przy stole”, wyd.Tuli Mama Tuli Tata [2-5 lat]

ksiazki-dla-dzieci-z-trudnosciami-w-jedzeniu

Historia małej Lamy, która zaprasza dzieci do swojego domu na przyjęcie z gotowaniem. Wraz z pojawianiem się kolejnych gości, do wspólnego stołu zasiadają nowe trudności: 

  • problem z usiedzeniem przy stole, 
  • niechęć do próbowania, 
  • mniejszy apetyt,
  • obawa przed dużą porcją,
  • lęk przed zmianą. 

Przyjaciele wspólnie szukają rozwiązania problemów każdego z uczestników przyjęcia, by na koniec stwierdzić, że była to fantastyczna zabawa. 

Dziecko może odnaleźć w tej historii siebie lub wymyślić, jak samo zachowałoby się w takiej sytuacji. Poszukiwanie rozwiązań może pomóc Twojemu maluchowi aktywniej szukać wspierających strategii podczas posiłku. Przede wszystkim jednak książka normalizuje fakt, że każdy z nas je inaczej, ale mimo różnic nadal możemy wspólnie usiąść do stołu.

 2. M. Baj-Lieder, R. Ulman-Bogusławska „Przy wspólnym stole”, wyd. Od pestki do ogryzka [2-5 lat]

ksiazki-dla-dzieci-z-trudnosciami-w-jedzeniu

Podróżniczka Żyrafa wybiera się w daleką podróż i trafia do lasu pełnego przyjaznych zwierząt. Zaczyna doskwierać jej głód, więc ze wsparciem nowo poznanych przyjaciół szuka czegoś do jedzenia. Każdy pragnie podzielić się tym, co lubi najbardziej: orzechami, żołędziami, małą myszką czy dżdżownicami i ślimakami. Dla żyrafy wszystkie te smakołyki są obce i trochę przerażające. Odmawia jedzenia pomimo coraz silniejszego głodu. Wreszcie mądra sowa podpowiada rozwiązanie: zaprasza wszystkich do stołu i wspólnego ucztowania! 

Książka pokazuje, jak dużo może być w nas lęku i obrzydzenia, gdy stajemy przed koniecznością spróbowania nowego, nieznanego produktu. Zapewnienia innych o tym, że jest to smaczne i dobre nie pomagają. Czas, pozytywna atmosfera przy stole oraz zapewnienie możliwości wyboru mają jednak szansę pomóc nam otworzyć się na nowe smaki.

3. I. Marienborg „Pola mówi: ble!”, wyd. Media Rodzina [2-5 lat]

ksiazki-dla-dzieci-z-trudnosciami-w-jedzeniu

Pola nie je warzyw – na wszystkie mówi ble. Uwielbia za to słodycze. Co się stanie, gdy babcia zaprosi Polę na poznawanie warzyw, a Pola zaproponuje babci smakowanie żelków? Każda może nauczyć się czegoś od siebie nawzajem. 

“Pola mówi: ble!”, to cudowna, pełna humoru książeczka, która pokazuje, że warto próbować nowych smaków, choć nie zawsze kończy się to pozytywnie. Podejmując takie próby poznajemy nie tylko jedzenie, ale również samych siebie. 

4. Opracowanie zbiorowe „Lena. Czy ktoś naprawdę lubi warzywa?”, wyd. Wydawnictwo LektorKlett [2-5 lat] 

ksiazki-dla-dzieci-z-trudnosciami-w-jedzeniu

 Czy rodzice jedzą warzywa, bo ktoś im każe? Chyba nikt nie je ich z własnej woli, prawda? Lena myśli w ten sposób i dlatego nie je warzyw. Zmartwieni rodzice sprawdzają strategie polecone im przez innych dorosłych. Wszystkie jednak kończą się komicznym fiaskiem. W końcu stawiają na zestaw sprawdzonych działań: wspólny posiłek i rozmowę. 

Wiele dzieci podziela przekonania Leny, dlatego może im być łatwo utożsamić się z dziewczynką. Bohaterka wie, czego chce – potrzebuje wolności i czasu, by podjąć próbę jedzenia warzyw na własnych zasadach. Ta książka uczy cierpliwości, ale pokazuje również niczym w krzywym zwierciadle, jak kontrproduktywne i bezsensowne bywają nasze działania, które mają zachęcić dziecko do jedzenia.

5. J. Krzyżanek „Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda w warzywniaku”, wyd. Debit [4-7 lat] 

ksiazki-dla-dzieci-z-trudnosciami-w-jedzeniu

 Ignaś wraz ze swoim psem Kminkiem wybiera się w magiczną podróż do warzywniaka. Spotyka tam Klodwika, który oferuje mu swoje ulubione przysmaki. Chłopiec i pies nie są jednak przekonani. Mają swoje zdanie na temat:

  • kapusty (powstają od niej zmarszczki!), 
  • ogórków (wybielają), 
  • buraków (farbują bardziej niż farba) 
  • czy papryki (wszyscy zioną od niej ogniem). 

Dzieje się tak do czasu, gdy przypadkowo Klodwik prezentuje im na sobie tajemną moc warzyw, a następnie tłumaczy, skąd ona się bierze. Zaintrygowani podróżnicy postanawiają spróbować, a efekty okazują się nadspodziewanie przyjemne.

Z dorosłej perspektywy warzywa, to tylko warzywa, jednak dla dziecka mogą przypominać ziejące ogniem smoki czy nieapetyczne góry śmieci. Dziecięca wyobraźnia nie ma przecież granic. Maluch sam zapewne uśmiechnie się pod nosem, gdy usłyszy historie opowiadane przez Ignasia. Opowieść o magicznych kulkach mocy może zachęcić do poznawania jedzenia, jednak to ważne, by przedstawiać ją ostrożnie i nie wzbudzać w dzieciach lęku przed tym, że nie jedząc warzyw, stanie się im coś niedobrego. 

Dodatkowo w książce znajdziecie fajne przepisy do wypróbowania!

6. Katie Abey, „Zjadamy banany”, wyd. Papilon [3-7 lat]   

Rekin przyrządzający owocowy koktajl? Lama przebrana za banana? Kanapka z robakami? Pies w makaronowym szaliku? W tej książce może wydarzyć się wszystko. Dzięki niej poznamy wymyślone lub realne upodobania smakowe zwierząt. Dowiemy się, z czym najbardziej smakują im naleśniki, banany, kanapki, makaron czy kiełbaski. Ta różnorodność połączeń smakowych może wprawiać w zachwyt i wywoływać uśmiech, ale też zachęcać do podejmowania samodzielnych prób. Może następnym razem na stole wyląduje naleśnikowy szaszłyk albo dłuuuugaaaaaśna kanapka z szynką? 

Książka pomaga zrozumieć, jak różnorodnie możemy jeść i jak wiele jest ciekawych i pysznych smaków. Zachęca do eksperymentowania, ale i akceptacji tego, że każdy z nas je inaczej. Przy okazji bawi i zmniejsza lęk przed nieznanym.

7. C. Jugla, J. Guichard „Jajko. Przygody z nauką. Akademia mądrego dziecka”, wyd. Harper Collins Polska [4-7 lat] (oraz kolejne z serii: „Ziemniak”, „Cukier”, „Chleb”, „Cytryna”)  

ksiazki-dla-dzieci-z-trudnosciami-w-jedzeniu

Małe dzieci bawią się jedzeniem. A starsze… eksperymentują! Uczą się poprzez badanie, doświadczenia i poznawanie mechanizmów rządzących światem przyrody. Można obawiać się spróbowania jajka, ale o wiele łatwiej jest sprawdzić w książce, jak długo trzeba je gotować, by było całkiem twarde, jak poznać, które jajko jest świeże i czy może zmieścić się w butelce!  

Książka zachęca do poznawania jedzenia poza obszarem posiłków, co może być wsparciem i pierwszym krokiem do zmiany dla wielu dzieci. Gdy posiłki przesycone są presją i lękiem, trudno znaleźć w sobie odwagę na podjęcie nawet najmniejszego wyzwania. W międzyczasie, w zabawie, pod płaszczykiem ciekawych eksperymentów – tu wszystko może się wydarzyć. 

8. D. Czerniak-Chojnacka „Gotujemy. Aktywnościowa książeczka o kuchni i gotowaniu”, wyd. Babaryba [5-9 lat] 

ksiazki-dla-dzieci-z-trudnosciami-w-jedzeniu

Alfabetyczna opowieść o jedzeniu, która zachęca do liczenia, gotowania, rysowania i poznawania. Nie omija żadnego tematu: od warzyw i owoców, przez kuchenne narzędzia i nazwy zmysłów, aż po desery i słodkości. Idealny pomysł do samodzielnej zabawy dla dzieci, lubiących tego typu aktywności. Z czasem może okazać się, że maluch ma ochotę przenieść zabawy z książki do kuchni: nałożyć ciasto na talerzyki, policzyć rodzynki w miseczce czy przygotować kanapki z kolorowym hummusem. 

Książki dla dzieci z trudnościami w jedzeniu – podsumowanie

Lektura książek o jedzeniu nie sprawi, że problemy dziecka w tym obszarze znikną, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Mogą one jednak pomóc w oswajaniu lęków i otwieraniu się na nowe smaki. Dlatego warto włączyć je w szerszą strategię wspierania dziecka, dla którego próbowanie czy jedzenie są trudne. 

Jakie są Wasze ulubione książki dla dzieci o jedzeniu? 

Polecane wpisy

Napisz komentarz