Home Cukier i słodycze Gotowe przekąski do szkoły! Wielkie zestawienie, czyli dlaczego “nie dosładzam szkoły!”

Gotowe przekąski do szkoły! Wielkie zestawienie, czyli dlaczego “nie dosładzam szkoły!”

Autor Zuzia
gotowe przekąski do szkoły

Przekąski! Temat rzeka. Mają mnóstwo zwolenników i jeszcze więcej przeciwników. Uznawane są za zło wcielone, a jednocześnie nieodłączny element wyposażenia szkolnego/przedszkolnego czy nawet “spacerowego” każdego dziecka.

Jedno jest pewne – przekąsek w naszej diecie powinno być jak najmniej.

Warto dbać, aby przekąski do szkoły niosły ze sobą wartość odżywczą. Unikaj więc przekąsek wysoko przetworzonych, mocno słonych czy słodkich. Im mniej przetworzona przekąska, tym lepiej.

Zawsze lepsze są potrawy i przekąski do szkoły czy przedszkola przygotowywane w domu. Wiem, że jabłka, marchewki i bataty można samemu ususzyć, można samemu zrobić koktajl i mus, można upiec ciastka i zrobić zbożowe batony. Ja to wiem! Ja to nawet preferuję :). Jeśli szukasz inspiracji na przekąski do szkoły do przygotowania w domu, to zajrzyj do tego wpisu:

II ŚNIADANIE DO SZKOŁY
II śniadanie do szkoły

Czasem jednak nie mamy czasu/chęci/umiejętności, by przygotować wszystkie posiłki samodzielnie od podstaw. Na szczęście w sklepach znajdziemy coraz większy asortyment gotowych produktów, które idealnie nadają się na przekąski. Możemy z nich mądrze korzystać i zaspokajać jednocześnie potrzeby naszych dzieci i nasze (chociażby odpoczynku!).

Przerażona proponowanymi czasami przez sklepy „przekąskami” dla dzieci postanowiłam zrobić własne zestawienie produktów godnych polecenia! Dziel się nim hojnie ze znajomymi, korzystaj i koniecznie uzupełniaj w komentarzach własnymi propozycjami :).

Zanim jednak przejdziesz do wielkiego podsumowania, chcę Ci przypomnieć, że przekąska, to zawsze przekąska. Nawet najzdrowsza podana w złym momencie lub ze złego powodu może zaburzać odczucie głodu i sprzyjać przejadaniu się (lub paradoksalnie niedojadaniu).

Wszystko o mądrym korzystaniu z przekąsek (także tych do szkoły) znajdziesz w tym wpisie:

JAK MĄDRZE KORZYSTAĆ Z PRZEKĄSEK?
POST na FB (22)

A teraz do roboty! Jakie przekąski znalazłam w najpopularniejszych sklepach?

Wybrałam się do Lidla, Biedronki, Żabki, Rossmanna i Carrefoura. Nie dałam rady ocenić i sfotografować całego asortymentu. Szukałam produktów, które się powtarzają i najprawdopodobniej znajdziecie również w Waszych ulubionych sklepach. Bo przecież nie o to chodzi, byście po owsiankę jechały specjalnie do Lidla, a po batona do Biedronki :).

Moim celem nie jest gloryfikowanie żadnej marki, ani żadnego producenta. Większość z nich ma zarówno sporo żywieniowych grzeszków na sumieniu, jak i wartościowych produktów. Nie chcę również, byś jedynie powielała moje znaleziska. Chciałabym pokazać Ci, jak szukać dobrych przekąsek do szkoły dla Twojego dziecka w każdym sklepie! Dlatego przy wszystkich grupach produktów dodałam kilka uwag pomocnych w ocenie produktów, które sama znajdziesz. Pamiętaj, że składy i ceny podanych produktów mogą ulec zmianie, dlatego nadal warto czytać etykiety i sprawdzać, czy to jest produkt, na którym na pewno nam zależy!

[mailerlite_form form_id=6]

Pamiętajcie, że im częściej kupować będziemy wartościowe produkty, tym więcej ich będzie w naszych sklepach. To my kształtujemy popyt, a popyt kształtuje podaż :). Podaż zdrowych przekąsek do szkoły też!

Proponowane produkty podzieliłam na kilka grup, w zależności od celu spożycia, składu czy konsystencji.

GOTOWE PRZEKĄSKI DO SZKOŁY – ZESTAWIENIE

1. DO CHRUPANIA

Wśród tych przekąsek znajdziesz chrupki i paluszki, idealne do schrupania na przerwie. To może być wygodny dodatek do innego posiłku (np. owoców, hummusu, jogurtu), jak i samodzielna przekąska.

 

Na co warto zwrócić uwagę?

– szukaj produktów zawierających w składzie pełne ziarna zbóż

– sięgaj po produkty z różnorodnych zbóż (nie trzymaj się tylko kukurydzy czy ryżu)

– uważaj na dodatki soli i cukru. Cukier zazwyczaj jest zbędny, a jeśli już się pojawia, to powinien znajdować się na samym końcu składu

– zwróć uwagę na zawartość soli! Raczej unikaj produktów, które zawierają pow. 1,5 g soli/100 g produktu

gotowe przekąski do szkoły

  • Paluszki z ciasta francuskiego. Biedronka

Skład: mąka pszenna, masło, ser, pestki dyni, siemię lniane, sól

Opinia: Mają naprawdę przyzwoity skład! I dodatkowo są pyszne :). Co może być zaletą i wadą. Zdecydowanie zawierają też dużo tłuszczu (masło, ser, pestki, siemię) i sporo soli. Dodatkowo zawierają mąkę pszenną, co sprawia, że na pewno nie nadają się jako codzienna przekąska do szkoły.

  • Paluszki Stema Polska

Skład paluszków z miodem i orzechami: mąka pszenna, płatki owsiane, mąka graham (gluten), wiórki kokosowe, orzechy laskowe mielone, mak niebieski polski, mąka żytnia, miód naturalny, drożdże, sól morska

Skład paluszków z ziołami prowansalskimi: mąka pszenna*, mąka graham*, mąka żytnia*, mąka razowa*, otręby pszenne*, tłuszcz roślinny*, mieszanka naturalnych ziół prowansalskich*, cukier trzcinowy*, drożdże, proszek do pieczenia*, naturalna sól morska

Opinia: W tej serii znajdziemy zarówno paluszki na słodko, jak i na słono. Większość zawiera różnorodne ziarna, a dodatek orzechów i pestek zwiększa ich wartość odżywczą. Zwracajcie uwagę na zawartość cukru, miodu i soli! Różni się w zależności od rodzaju. Są lekko słodkie, więc raczej nie podawałabym ich dzieciom do ok. 2 roku życia.

  • Wafle ryżowe np. Sante

Opinia: A właściwie wszelkie wafle – ryżowe, kukurydziane. jaglane, z quiona. W każdym sklepie znajdziemy co najmniej kilka rodzajów. Radzę wybierać małe opakowania, by nie traciły na jakości w trakcie przechowywania. Wygodne do schrupania. Pamiętaj jednak, że są stosunkowo…. wysokokaloryczne (w przeliczeniu na 100 g mają sporo kalorii) i niezbyt sycące, co oznacza, że trzeba zjeść ich sporo, by się najeść. Większość składów jest ok! Szukaj tych, o jak najmniejszej zawartości soli i oczywiście bez czekolady czy polewy jogurtowej.

  • Sunny Family

Skład Tripsów kukurydzianych: kasza kukurydziana, sól morska

Opinia: To seria naprawdę fajnych „chrupaków” dla dzieci i dorosłych. Znajdziemy chrupki w różnej formie (duże, średnie, mini) i z różnych mąk (pszenica, kukurydza, ryż, ziemniaki, itp.). Tradycyjnie, warto zwrócić uwagę na zawartość soli oraz tłuszczu. Niektóre nie zawierają go wcale, inne mają dodatki.

  • Orzeszki ziemne bez soli i tłuszczu – Biedronka

Skład: orzeszki ziemne

Oczywiście, to mogą być jakiekolwiek orzechy! Ale znacznie łatwiej znaleźć niesolone nerkowce niż orzeszki ziemne :). Dlatego postanowiłam je wyróżnić. Takie wersje znajdziecie na pewno w Biedronce, ale również Felix je produkuje. Pamiętajcie, że orzechy mimo tony zalet zawierają sporo tłuszczu, więc jeśli chcecie je zjeść na przekąskę lub podać dziecku, wydzielcie niewielką porcję.


spiżarnia-materiały


DO CHRUPANIA – OWOCE I WARZYWA

Do chrupania nadają się nie tylko produkty zbożowe czy orzechy. Z łatwością znajdziemy warzywno-owocowe przekąski, które z przyjemnością schrupiemy lub zapakujemy dziecku do szkoły :). Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?

  • jeśli sięgasz po warzywne chipsy sprawdź, czy nie dominują w nich ziemniaki, korzystniej wybierać te z innych warzyw
  • czytaj skład, ponieważ niektóre chipsy warzywne czy owocowe zawierają dodatek cukru i mocno przetworzonych przypraw
  • uważaj na sól!
  • liofilizowane lub suszone owoce są źródłem dużej ilości cukru! Są naturalne, mają też błonnik, jednak ta ilość cukru codziennie na pewno nie jest zdrowa
  • pamiętaj, że nie powinniśmy wszystkich porcji warzyw i owoców zastępować takimi produktami – są mimo wszystko przetworzone

gotowe przekąski do szkoły

  • Chipsy warzywne Bio Lidl

Skład: 62% warzywa w zmiennych proporcjach (pasternak, marchew, bataty, buraki ćwikłowe), olej słonecznikowy, 1% sól morska

Opinia: spora zawartość warzyw i do tego różnorodnych. Są naprawdę smaczne, ale też tłuste i dość słone. Raczej traktujmy je jak chipsy, nie jak warzywo

  • Chipsy z buraka Crispy Natural

Skład: burak, ocet winno-owocowy, koncentrat soku cytrynowego, suszony ekstrakt pieprzu czarnego, suszony sok czosnku

Opinia: znajdziemy przeróżne wersje tej przekąski! Są i marchewka, pomidor, ananas, brzoskwinia czy jabłko. Wszystkie bardzo smaczne i w małych, poręcznych opakowaniach. Nie znalazłam składu, który by mnie mocno zaniepokoił. Warto jednak uważać, bo niektóre smaki są pikantne (marchewka), inne dość słone. Podobne wersje chipsów warzywnych i owocowych znajdziemy w Biedronce.

  • Chipsy topinambur i marchew by Ann

Skład: marchew, topinambur, suszony koncentrat pomidora, sól morska, suszona cebula, curry (kminek, kurkuma, kolendra, kozieradka, chilli, imbir, czosnek, pieprz czarny mielony), papryka suszona, kurkuma, pieprz Cayenne, gałka muszkatołowa, suszony sok z czosnku

Opinia: Produkty Ani Lewandowskiej mają zazwyczaj bardzo dobry skład (ale zdarza się kilka kwiatków, jak chociażby chipsy z samego ziemniaka). Jeśli zatem szukamy chipsów od Ani, to wybierajmy te z innych warzyw. Znajdziesz je dość często w Lidlu.

  • Chipsy jabłkowe Lidl

Skład: suszone jabłka

Opinia: Co tu dużo mówić :). To suszone jabłka, czyli chipsy jabłkowe. Uczciwy, czysty skład. Znajdziesz podobne propozycje w niemal każdym sklepie. Uważaj jednak – niektóre (np. Jabcusie) zawierają dodatek cukru. Uważaj również z podawaniem ich niemowlętom – część z nich (chociażby właśnie te z Lidla) są niestety dość twarde i maluchy mogłyby się nimi zadławić.

  •  owoce liofilizowane Frupp

Skład: Malina liofilizowana

Opinia: Firma Frupp wprowadza nowe, różnorodne przekąski. O ile batony mają lekko podejrzany dla mnie skład (za dużo soków zagęszczonych), o tyle te owoce liofilizowane są naprawdę ok! Porcja jest nieduża, cena całkiem przyzwoita, w składzie jedynie owoce. Możesz je rozkruszyć i dodać do jogurtu lub owsianki albo zapakować jako przekąskę do szkoły. Owoce liofilizowane znajdziesz również w Rossmannie i w przeróżnych, ekologicznych sklepach internetowych.

OWOCE – MUSY

Kolejna kategoria! Musy weszły na nasz rynek już jakiś czas temu. Początkowo kojarzono je z przekąską dla niemowląt, obecnie coraz częściej żywią się nimi dorośli i starsze dzieci. Są dosyć wygodne i mają sporo zalet. Przede wszystkim, można znaleźć takie, które w składzie zawierają jedynie owoce (zmiksowane), a co za tym idzie, mają dużo błonnika. Jednak forma podania (tubka) utrudnia odczucie sytości (za szybko to zjadamy!). Pamiętaj, że to nie jest dobry pomysł, by musy owocowe w tubce podawać dziecku codziennie, jako porcję równorzędną do świeżych owoców.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  • wybieraj musy zawierające wyłącznie owoce i warzywa
  • unikaj tych z dodatkiem zagęszczonych czy jakichkolwiek soków owocowych
  • korzystne są zawsze dodatki zbóż, orzechów, ziaren, jogurtu
  • jeśli mus zawiera warzywa – to zdecydowanie działa na jego korzyść
  • spójrz na zawartość błonnika w musie – warto, by była dość wysoka

gotowe przekąski do szkoły

  • Bobovita

Skład: Jagody i jabłka: Jabłko 51,8%, banan 29,5%, czarna porzeczka 9%, jagoda 8%, czarna marchew 1,7%

  • Gerber

Jabłko, malina

55% jabłko, 30% gruszka, 10% malina, 5% jagoda, witamina C

  • Mus Fruit&Go Bio Lidl

Skład mus jabłkowy z bananem, brzoskwinią i morelą: jabłka, brzoskwinie, banany, morele

  • Vital Biedronka

Skład: Przecier jabłkowy, przecier bananowy, sok jabłkowy z zagęszczonego soku (5%), witamina C

Opinia: Niestety jest tutaj dodatek soku owocowego, ale nieduży :).

  • Freuche&Freunde

Skład: Mus Jablkowy 40%, Mus Bananowy 30%, Mus Malinowy 25%, Koncentrat Soku Jablkowego 4%, Koncentrat Soku Cytrynowego 1%

Opinia: Z tej firmy znajdziemy również musy z dodatkiem warzyw: marchewki lub dyni.

OWOCE – KOKTAJLE, SMOOTHIE

Koktajle i smoothie są o krok niżej niż musy. Zawierają więcej soków, mają mniej błonnika, więcej cukrów (nawet naturalnych), a co za tym idzie – słabiej nas sycą. Ale mimo wszystko mogą się przecież czasem pojawiać w naszej diecie! W niektórych sklepach (czy kawiarniach i restauracjach) dostaniemy też koktajle z dużą zawartością warzyw i te zdecydowanie warto wybierać. Jednak w przeciętnym sklepie asortyment nadal nie jest olbrzymi i trzeba uważać!

  • sprawdź zawsze listę składników – im więcej soków (szczególnie zagęszczonych), tym słabszej jakości koktajl
  • szukaj tych z dodatkiem warzyw (czy chociażby soków warzywnych)
  • dodatki nie zawsze sprawiają, że jest lepiej – dodatek witamin, guarany czy chia, niekoniecznie sprawia, że koktajl jest wyjątkowo zdrowy, może ma o jeden punkcik więcej w porównaniu do soku, ale to nie powód, by pić go codziennie
  • patrz, czy koktajl musi znajdować się w lodówce – to ważne dla sposobu przechowywania w domu, świadczy również o większej świeżości składników

gotowe przekąski do szkoły

  • Smoothie ekstra Lidl

Skład: 36% sok jabłkowy, sok winogronowy, przecier z banana, 12% przecier z truskawki, 4% przecier z wiśni, przecier z czarnej porzeczki, sok z buraka, witaminy: C, B1, B2, B3, B6, ekstrakt z guarany

Opini: Niby ekstra, a w rzeczywistości gorzej niż klasyczny – więcej soków, warzyw jak na lekarstwo, a witaminowe dodatki udają, że to super żywność :). Ale mimo wszytko jest całkiem ok – ok. 30-40% przecierów i to takich o dużej wartości odżywczej.

  • Smoothie Lidl

Skład: 29,6% sok jabłkowy, przecier bananowy, 20% sok winogronowy, przecier z truskawek, przecier z czarnych porzeczek, przecier z jeżyn, miąższ z pomarańczy, sok pomarańczoyy, sok z limonki

Opinia: Więcej przecierów, a zatem produkt będzie więc bardziej sycący. Koktajl występuje w 3 smakach i podobny znajdziecie w Biedronce :). Osobiście uwielbiam ten z mlekiem kokosowym i ananasem <3.

  • Sok wieloowocowy Biedronka

Skład: sok jabłkowy z zagęszczonego soku, przeciery z jabłek, bananów, sok wiśniowy z zagęszczonego soku, przecier wiśniowy, sok marchwiowy z zagęszczonego soku

Opinia: Już sama nazwa mówi, że to bardziej sok niż koktajl, ale jednak zawartość błonnika jest całkiem wysoka. Niewielki dodatek marchewki zawsze na plus. Przy okazji dodam, że ostatnimi czasy nawrócił się producent klasycznych soków Kubuś i coraz łatwiej znaleźć fajny sok przecierowy z marchwi z owocami.

  • Smoothie Marwit

Skład: Soki i przeciery z anansów (50%), jabłek (25%), bananów (20%), winogron (5%)

Opinia: Firma Marwit słynie ze świeżych soków owocowych. W ich ofercie znajdziemy też soki z dodatkami zielonych warzyw, co jest generalnie korzystne, ale to nadal soki :). Tu akurat wyróżniłam smoothie o przyjemnym składzie, choć cenowo jest to zdecydowanie mniej korzystny wybór.

  • Sok z chia Lidl

Skład: 41% sok jabłkowy z zagęszczonego soku, 35% sok ananasowy z zagęszczonego soku, 14% przecier z guawy, 5% przecier jabłkowy, 3% sok cytrynowy, 2% nasiona chia, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy

Opinia: Dorzuciłam go do zestawienia, choć nie jestem do niego do końca przekonana. Jest niewielka zawartość przecierów owocowych, co jest zdecydowanie na plus, ale jednak głównie, to sok. Samo chia jest fajnym i wartościowym dodatkiem, więc jeśli Wam smakuje, to na pewno czasem można po niego sięgnąć.

SŁODKOŚCI – BATONY

Oh, te słodkie batony daktylowe! To jeden z moich ulubionych tematów w kontekście tzw. „zdrowych słodyczy” i iluzji, jakiej często w związku z nimi ulegamy. Swoje żale i nadzieje wylałam w tym wpisie, więc jeśli chcesz zgłębić ten temat, to zapraszam. To, co najważniejsze – pamiętaj, że mimo naturalnego składu, są to batony i są baaardzo słodkie. Jeśli nie chcesz podawać dziecku, jako przekąskę do szkoły batonów codziennie, nie podawaj też batonów daktylowych. Zawsze lepiej podać suszoną morelę, niż baton z suszoną morelą. Ale trzeba uczciwie przyznać, że są to produkty o bardzo dobrych składach i dużej wartości odżywczej. Są również niezwykle wygodne.

 

Na co zwrócić uwagę?

  • uważaj na czający się cukier! Zdarza się, choć rzadko, że baton nosi dumne miano „owocowy”, a w składzie znajdziemy maltodekstrynę, melasę, miód czy zagęszczony sok owocowy
  • batony znacząco różnią się zawartością cukrów prostych i tłuszczu (w zależności od składu). Zastanów się, na czym Ci bardziej zależy i wybieraj mądrze
  • batony różnią się również pod względem masy – niestety mamy tendencję do zjadania wszystkiego, co znajduje się w opakowaniu, więc wybieraj raczej mniejsze batony
  • szukaj batonów, które zawierają składniki obniżające „słodkość” i kaloryczność – płatki owsiane, siemię lniane, kasza, ryż, itp.
  • wyszukuj batony, które zawierają dodatek warzyw – dzięki niemu będzie mniej słodki

gotowe przekąski do szkoły

  • Baton Vitanella Raw Biedronka

Skład jabłko z marchewką i cynamonem: daktyle 55%, orzeszki ziemne 25%, jabłko 5%, marchew 5%, migdały, olej słonecznikowy, cynamon 1,6%, sok z cytryny, aromat naturalny, sól

33g cukru / 100 g

22g tłuszczu / 100 g

Opinia: Spora zawartość tłuszczu, ale dzięki temu mniejsza ilość cukrów prostych. Plus za dodatek marchewki! Minus za aromat naturalny i olej.

  • Alesto Raw Lidl 

Skład baton z orzeszkami ziemnymi: 54,9% daktyle, 45% orzeszki ziemne, sól

Opinia: Ponownie wysoka zawartość tłuszczu (sporo też nasyconych kwasów tłuszczowych). Skład jest bardzo prosty, ale niestety baton też jest bardzo duży – waży 50 g. Spróbuj wyobrazić sobie zjedzenie 25-30 g daktyli… to nie takie proste, a w formie batona udaje się bez problemu.

  • Dobra Kaloria

Skład jabłko-cynamon: daktyle, chrupki zbożowe (mąka kukurydziana, mąka ryżowa), jabłka suszone (12%), orzechy nerkowca, rodzynki, cynamon (0,7%)

40 g cukru

4,8 g tłuszczu

Opinia: To jedne z pierwszych daktylowych batonów na rynku. Obecnie asortyment smaków jest dość duży! Każdy znajdzie coś dla siebie. Składy mocno się różnią, więc zawsze warto je przeczytać. Plusem na pewno jest cena i duża dostępność.

  • Be raw Ewa Chodakowska

Skład burak i kakao: daktyle, burak 17%, migdały 10%, ziarna słonecznika, siemię lniane, surowe kakao

40,6 g cukru

5,3 g tłuszczu

Opinia: Zdecydowanie na plus wysoka zawartość buraka! Do tego surowe kakao i migdały (orzechy droższe i bardziej wartościowe niż orzeszki ziemne). Ale myślę, że nie każdemu podejdzie smak. Ciekawa jest opcja również małych kąsków daktylowych :).

  • Ba! 100% 

Skład: pasta z daktyli 68,93%, płatki owsiane 25,5%, pasta z prażonych orzechów arachidowych 4,3%, sok cytrynowy w proszku 1,2%, naturalny olejek pomarańczowy 0,07%

43 g cukru

3,8 g tłuszczu

Opinia: Bakalland podejmował już chyba z 3 czy 4 próby wyprodukowania „zdrowych” batonów. Do tej pory były to próby fatalne… w końcu chyba się udało :). Baton ma dobry skład, cena też jest zadowalająca. Zdecydowanie na plus duża zawartość płatków owsianych!

  • By Ann

Skład maca i kakao: daktyle, wiórki kokosowe, migdały, goji, maca, kakao

20,2 cukry

16,9 tłuszczu

Opinia: Ania stworzyła batony o bardzo ciekawych smakach. W oryginale są dość drogie, ale można „dorwać” je w Lidlu w przystępnej cenie. Plus za niską zawartość cukrów (są to chyba najmniej słodkie batony daktylowe). Wiele zawiera sporą zawartość owoców.

  • Batony Psi Patrol Fruit funk

Skład: pasta z daktyli, rodzynki, kulki marchewkowe (kukurydza, marchew, zielony groszek, olej słonecznikowy, pasta figowa), olej roślinny (słonecznikowy, rzepakowy), suszone śliwki (sorbinian potasu), suszone morele, proszek jabłkowy, skórka cytrynowa w proszku, naturalny aromat

52 g cukrów

6,6 g tłuszczu

Opinia: Na koniec ciekawostka :). Produkt dość słabo dostępny w Polsce. W sumie znalazłam go tylko raz w Biedronce, ale być może będą pojawiać się częściej. Produkt ma sporą zaletę – jest sygnowany przez najpopularniejsze postaci z bajek. To świetna konkurencja dla wszystkich piekielnie słodkich batoników… Ale! Niestety zawierają niemal same owoce i warzywa (za nie plus!), przez co są wyjątkowo słodkie. Dodatkowo mają też trochę tłuszczu, ale nie z orzechów czy nasion. Idealnie nie jest, ale całkiem nieźle.

SŁODKOŚCI – ŻELKI, CIASTKA

Przy słodkościach obowiązuje właściwie dokładnie to samo, co przy daktylowych batonach. Jedyna gwiazdka to taka, że polecam żelki, które niestety w składzie zawierają głównie zagęszczone soki owocowe. To znaczy, że to mimo wszystko są bogate w cukier. Jednak to zawsze pewna alternatywa dla klasycznych produktów.

gotowe przekąski do szkoły

  • Ciasteczka z morelą Sante

Skład: produkty pochodzące ze zbóż 52% (mąka pszenna 26%, pełnoziarniste płatki owsiane 26%, mąka ryżowa), owoce suszone 21% (rodzynki, daktyle, brzoskwinia, morela 2%), olej słonecznikowy, inulina, skoncentrowany sok jabłkowy, substancja spulchniająca: węglany sodu (soda oczyszczona), oleje roślinne (bawełniany lub rzepakowy lub słonecznikowy), aromat naturalny

Opinia: Według mnie to najlepsze zbożowe ciastka. Naprawdę nie mają cukru, jedynie niewielką ilość zagęszczonego soku i inulinę (forma błonnika). Jednak uważaj! Tylko ten konkretny rodzaj (z suszoną morelą) nie zawiera cukru. Dobry skład mają również ciastka z suszoną żurawiną. Podoba mi się też to, że są dzielone na małe porcje, co ułatwia korzystanie i zjadanie mniejszej ilości.

  • Cubes 

Skład: rodzynki, orzechy nerkowca, daktyle, nasiona słonecznika, żurawina, otręby, kakao surowe 10%, komosa 4%, masło kakaowe, jagody goji

Opinia: To tak naprawdę wersja batonów daktylowych, ale w wydaniu mini. Podobny produkt znajdziesz w asortymencie Ewy Chodakowskiej.

  • Żelki Veri Beri

Skład: koncentrat soku jabłkowego, koncentrat purée z jabłek, koncentrat soku truskawkowego (4%), błonnik owocowy, substancja żelująca – pektyny, naturalny aromat

  • Żelki Fruitickles

Skład: Koncentrat soku jabłkowego (86%), koncentrat truskawkowy, porzeczkowy, soku pomarańczowego*(8,5%), substancja żelująca (pektyny z owoców cytrusowych), suszona pulpa pomarańczowa, naturalne dodatki smakowe pomarańczowe, substancja glazurująca (z powłoką z wosku kamauba). *8,5% soku w każdym smaku. Wypełnienie może się różnić.

Opinia: Oba rodzaje żelków, to mimo wszystko słodkie żelki…. ale na pewno mają nieco więcej wartości odżywczych niż klasyczne produkty. Nie ulegaj jednak iluzji – to słodycze! Nie traktuj ich, jako porcji owoców :).

  • Ciasteczka Ania mini jungle

Skład: mąka pszenna, tłuszcz kokosowy

Opinia: Skład najprostszy z możliwych a mimo wszystko są smaczne i lekko słodkie. Niestety, bardzo trudno je dostać.

COŚ POŻYWNIEJSZEGO

gotowe przekąski do szkoły

  • Jogurt Bakoma Women

Skład (mango, marakuja): mleko pasteryzowane, białka mleka, błonnik: oligofruktoza, przecier mango z zagęszczonego przecieru 1,2%, sok z marakui z koncentratu 0,4%, aromaty naturalne, żywe kultury bakterii jogurtowych

Opinia: Mój faworyt, jeżeli chodzi o owocowe jogurty! Nie zawiera cukru ani słodzików (jedynie oligofruktozę, która nieco słodzi, ale to błonnik!). Jest smaczny i lekko słodki. Znajdziesz też wersję z truskawkami i kokosem. Efekt? Ten jogurt zawiera ok. 2 razy mniej cukrów prostych, niż jakikolwiek innych jogurt owocowy. Pojawia się u nas czasem w formie deseru :).

  • Kabanosy Konspol (Biedronka, w innych sklepach pod nazwą Żarłaki)

Skład: mięso z kurczaka (135 g mięsa użyto do przygotowania 100 g produktu), sól, przyprawy, osłonka barania

Opinia: To kabanosy o absolutnie wyjątkowym składzie! Nie ma się do czego przyczepić :). Jednak nie są zbyt hm… kabanosowe. Bardziej przypominają kiełbaskę, niż kabanosa. Ale coś za coś! Oczywiście zawierają sporo tłuszczu i soli. Nie spodziewaj się tu cudów :).

  • Owsianka Owoce orzechy – Lidl

Skład: płatki zbożowe, owoce (rodzynki, kawałki suszonych jabłek, kawałki liofilizowanych bananów), prażone orzechy laskowe, kawałki migdałów

Opinia: Owsiankę można zalać wodą, mlekiem lub jogurtem. Podobne wersje znajdziesz w większości sklepów (na pewno w Biedronce). Jednak uważaj! Tylko ten jeden smak nie zawiera cukru! Wszystkie inne wersje smakowe są słodkie i to dość mocno. Spójrz:

IMG_5435

4,8 g cukru vs 12 g cukru (może dołóż sobie łyżeczkę miodu?)

Poza dyskontowymi wersjami ciekawe opcje na muesli w pudełku znajdziesz też w firmie One day More

Najlepszy skład posiada chyba muesli codzienne:

płatki zbożowe 42% (owsianepszenne), granola zbożowa (płatki owsiane, płatki pszenne orkiszowe, mąka ryżowa, ekspandowany jęczmień, mąka pszenna, oligofruktoza, ekstrakt słodu jęczmiennego, olej słonecznikowy, koncentrat soku jabłkowego, cynamon), suszone figi 10% (figi, mąka ryżowa), suszone daktyle (daktyle, mąka ryżowa), prażone orzeszki ziemne 10%, pestki dyni, nasiona szałwii hiszpańskiej (Salvia hispanica)/chia, liofilizowane jeżyny 2,5%, liofilizowane porzeczki czarne

  • Bonduelki (kukurydza, marchew, groszek) Bonduelle

Skład marchew: młoda marchewka, woda, sól

Opinia: To warzywa :). Nie ma się do czego przyczepić. Znajdziesz też mini wersje z kukurydzą i groszkiem. Fajny dodatek do przekąski do szkoły. Jeśli chodzi o konserwy, to poczytasz o nich więcej tutaj. Soli nie zawierają tak dużo, bo ok. 0,55 g/100 g.

  • Paluszki serowe (Lidl, Biedronka)

Skład: mleko pasteryzowane, sól, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, kultury bakterii kwasu mlekowego

Opinia: Ciekawy dodatek białkowy. Paluszki są wygodne do podania (każdy paluszek zapakowany oddzielnie) i pozytywny skład. Znajdziesz wiele rodzajów tego typu produktów, zawsze sprawdź skład! Niektóre zawierają dodatkowy (wg. mnie zbędny) barwnik.

  • Mus jogurtowy Dayup

Skład: puree owocowe 71% (banan 35%. gruszka 26%. czarna jagoda 10%), jogurt naturalny 26%, płatki quinoa 2%, płatki OWSIANE 1%

Opinia: To trochę wyższy poziom musu owocowego. Zawiera jogurt i zboża, więc syci na dłużej, jest mniej słodki i tworzy bardziej zbilansowany posiłek. Znajdziesz podobne wersje w asortymencie Bakomy i Kubusia :).


Ufff…. udało się! Podejrzewam jednak, że ten wpis będzie jeszcze żył :). Chciałabym uzupełniać tę listę przekąsek do  szkoły, tak by była zawsze aktualna i pełna.

Jeśli Ty masz swoje ulubione gotowe przekąski, napisz o nich koniecznie w komentarzu! Ocenię i przetestuję :).

Jeśli ten wpis jest dla Ciebie wartościowy – udostępnij go proszę. Kosztował mnie wiele czasu i pracy, dlatego będzie mi niezwykle miło, jeśli dotrze do jak największej liczby osób :).


szkolenie bilansowanie


Polecane wpisy

Napisz komentarz