rewolucja w szkolnych sklepikach

Ten rok szkolny rozpoczął się prawdziwą rewolucją! Dzieciaki w każdym wieku nie zastały w szkolnych sklepikach batonów, chipsów, cukierków i słodkich napojów. Często też nie zastały sklepików w ogóle… Rząd wprowadził zmiany, które zostały ochrzczone mianem „Rewolucji w sklepikach szkolnych”. Czy to dobre zmiany? Na pewno w jakimś kierunku, ale moim zdaniem nie do końca przemyślane. Wiem, że są szkoły, które dzięki tym zmianom przeprowadziły prawdziwą rewolucję. Przykłady sklepików, które mimo zmian świetnie prosperują i to wcale nie dzięki sprzedaży batoników „spod lady” znajdziecie tutaj – Szkoła na widelcu.

Elizabeth:Table4Five : Foter : CC BY

Ale co z resztą? Czy permanentny zakaz sprawi, że dzieci łaskawszym okiem spojrzą na zdrowe produkty? Czy brak soli na stołówkach sprawi, że warzywa będą pochłaniane przez dzieci w ogromnych ilościach? Czy wreszcie brak słodyczy w szkolnym sklepiku sprawi, że dzieci przestaną je lubić? To tylko kilka pytań, które myślę, że warto by zadali sobie autorzy reformy.

IDŹMY O KROK DALEJ!

Żebyśmy się dobrze zrozumieli. Nie jestem przeciwniczką zmian. Wręcz przeciwnie cieszę się, że coś w końcu się ruszyło. Ale nie spoczywajmy na laurach! Udoskonalajmy te zmiany! Bo samo embargo na słodycze w szkolnym sklepiku nie powstrzyma fali otyłości i fatalnych nawyków żywieniowych naszych dzieci.

Co można jeszcze zrobić? Mnóstwo! Ale zacznijmy od takiej małej zmiany…..

picjumbo.com_IMG_3725

DAJMY DZIECIOM CZAS! Czas na zjedzenie posiłku w szkole oczywiście.

Moi mali pacjenci często skarżą się brakuje im czasu na zjedzenie II śniadania i obiadu w szkole. Śpieszą się i są w stanie pochłonąć tylko coś małego, co szybko dostarczy im energii (jeśli pomyśleliście o batoniku, to nie myliliście się!). W większości szkół najdłuższa przerwa trwa 20 minut, w wielu jest to 15, a zdarzają się takie, które skracają ten czas do 10 minut. Dzieci w tym czasie muszą się spakować, przejść pod inną salę, wyjąć jedzenie ze śniadaniówki (albo wybrać się do sklepiku/stołówki) i zjeść. To często prawdziwy sprint! A przecież dietetycy trąbią (ja też :)), że posiłki powinniśmy jeść powoli, w spokoju, dokładnie przeżuwając i by na posiłek poświęcić minimum 10 minut. Ot taka sprzeczność – w domu nakłaniamy dzieci, by jadły spokojnie, a w szkole dajemy im 10-15 minut na posiłek.

Z jednej strony mam żywy głos dzieci i młodzieży za tym, że czasu jest za mało,  a z drugiej twarde dane naukowe! Badacze w ramach projektu the MEALS study wykazali, że uczniowie, którzy mają więcej niż 25 minut na zjedzenie posiłku (lunchu), jedzą po prostu zdrowiej, niż Ci którzy mieli mniej niż 20 minut. Te magiczne 300 sekund różnicy sprawiało, że dzieciaki zjadały o 13% więcej owoców, 12% więcej warzyw i o 10% więcej mleka! W ogóle również jadły więcej, po prostu miały czas, by się spokojnie najeść.

TO, CO WARTOŚCIOWE ZABIERA WIĘCEJ CZASU

Tak naprawdę to dość logiczne. Warzywa i owoce wymagają więcej czasu na zjedzenie niż np. mięso, ziemniaki czy makaron. Pomyślcie, ile średnio zajmuje Wam zjedzenie burgera i sałatki. Mniej czasu na lunch przekłada się na gorsze wybory żywieniowe, bo sięgamy po to, co da się zjeść szybko i szybko przyniesie nasycenie. A z definicji te produkty (tzw. gęste energetycznie) nie powinny dominować w naszej diecie. Ponadto jeśli jemy szybko, często się przejadamy – nie wyczuwamy dobrze poziomu sytości i połykamy niepotrzebne, nadmiarowe kęsy.

Zatem rodzice ( i uczniowie) skupmy się teraz zamiast na zawartości talerza na sposobie jedzenia. Wywalczmy dłuższe przerwy obiadowe, a to w bardzo mało inwazyjny sposób poprawi sposób żywienia naszych pociech! A jeżeli połączymy to z jeszcze jednym prostym sposobem na jedzenie większej ilości warzyw, to w ogóle będzie miodzio!


Źródło:
Juliana F. W. Cohen, ScD, ScM, Jaquelyn L. Jahn, Scott Richardson, MBA, Sarah A. Cluggish, MBA, Ellen Parker, MBA, MSW, Eric B. Rimm, ScD: The Amount of Time to Eat Lunch Is Associated with Children’s Selection and Consumption of School Meal Entrée, Fruits, Vegetables, and Milk. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics by Elsevier. – http://www.elsevier.com/about/press-releases/research-and-journals/more-time-for-school-lunches-equals-healthier-choices-for-kids#sthash.p1tKetPB.dpuf