Letnia Szkoła Jedzenia Warzyw #8

Gotowanie. Czyli wszystko to, co dzieje się zanim jedzenie trafi na stół. Często zapominamy o jego wartości. Jest to dla nas bardziej przykry obowiązek niż przyjemność. Jednak wszystko może się zmienić, gdy do pomocy w kuchni zaprosisz Małego Pomocnika. Będzie więcej śmiechu, trochę więcej bałaganu i na pewno więcej sprzątania, ale może za jednym zamachem uda się odczarować nieprzyjemne gotowanie i jeszcze gorsze jedzenie posiłków? Gotowanie z dzieckiem to świetny sposób na zachęcenie go do jedzenia nowych posiłków, pokazania różnorodności smaków, zmobilizowania do próbowania i wielu innych cennych rzeczy.

gotowanie z dzieckiem

KIEDY ROZPOCZĄĆ NAUKĘ GOTOWANIA?

Najlepiej od urodzenia (oczywiście na początku jedynie modelujemy, czyli pokazujemy, ale nawet się nie obejrzycie jak Wasz berbeć dorwie się do mieszania ciasta!). Nie chowajcie się w szafie w czasie gotowania! Najmłodsi mogą bacznie obserwować Twoje poczynania leżąc w wózku, leżaczku czy na podłodze. Starszego niemowlaka może zająć garnek, drewniana łyżka i garść silikonowych foremek. A gdy dziecko już chodzi, gada i (czasem :P) samo się bawi, możesz przystąpić do najważniejszego punktu zabawy – zaprosić go do wspólnego przygotowania potraw.

CZY WARTO UCZYĆ DZIECI GOTOWANIA?

No baaa! Więcej moich wypocin na ten temat znajdziecie w tym poście. To ma ogromne znaczenie dla zdrowia naszych dzieci (nawet jeśli nie zjedzą ani okruszka z tego, co razem przygotujecie!).

Ale czy gotowanie ma znaczenie w kontekście jedzenia przez Wasze maluchy tych słynnych już warzyw? Ano ma. Bo jak ustaliłam już z Wami we wcześniejszych postach (spójrz tu i tu) dzieci często nie jedzą nowości bo się ich….boją. Nie wiedzą, co to, jaki ma smak, boją się, że będą musieli to zjeść. Posiłek to dla wielu maluchów moment stresowy, trudny, frustrujący. Podobnie zresztą jak dla rodzica…Wspólne gotowanie może pomóc przełamać bariery.

CO ZYSKASZ PRZEZ GOTOWANIE Z DZIECKIEM?

-> Dzieci mogą łatwiej poznać trudne i nielubiane potrawy

-> Dzieci widzą proces przygotowania dania, więc wiedzą, z jakich składników przygotowany jest posiłek

-> Warzywa i owoce okazują się, że bardziej przyjazne i znane

-> Dziecko interesuje się jedzeniem, z czasem to zainteresowanie może rozszerzyć się na zdrowe jedzenie

-> Rozluźnia się atmosfera wokół posiłków, więcej jest uśmiechu i rozmów a miej nacisku i zdenerwowania

Chcemy nauczyć dzieci wszystkiego – grania w piłkę, czytania, śpiewania, liczenia, pokazywania emocji, panowania nad złością, ekologii, logicznego myślenia, a zapominamy nauczyć ich czegoś, co sami robimy kilka razy dziennie, co one mają wykonywać kilkaset razy w roku.

Gotowanie wypełnia naprawdę wiele czasu w naszym życiu i warto nauczyć gotować dobrze nasze dzieci!

gotowanie z dzieckiem

Czy aby zachęcić dzieci do jedzenia warzyw należy angażować je jedynie w gotowanie warzyw? NIE! To gotowanie ma pokazać, że kuchnia jest przyjaznym miejscem, że próbowanie i smakowanie jest fajne, że można miło spędzać czas przygotowując posiłki. Możecie upiec razem ciasto, zrobić koktajl, przygotować dla taty (albo mamy :D) kanapki na śniadanie do łóżka. Możecie robić wszystko 🙂 Oczywiście warto, by w tych posiłkach pojawiły się warzywa i owoce, ale nie to  jest w tym najważniejsze.

TO NIE CUD

Gotowanie z dzieckiem NIE DAJE GWARANCJI, że dziecko je ZJE! Nie po to zachęcam Cię do gotowania z maluchami, by one zjadły przygotowane przez Was pyszności. Nie, nie, nie! Gotowanie ma pomóc rozluźnić spiętą atmosferę przy posiłkach. Ma zachęcić dzieci do próbowania (a w lekcji #5 opowiedziałam już Wam, że próbowanie to pierwszy krok do jedzenia). Wyrabia też dobre nawyki.

Dzieci, które uczą się gotować mają o 50% większe szanse na to, że jako dorośli będą przygotowywać sobie 5 posiłków dziennie.

Mam nadzieję, że macie już ochotę nieco zaangażować swoje maluchy w kuchenne zabawy. Super!
Zastanawiasz się, jak Twój maluch może pomóc Ci w kuchni? Poniżej znajdziesz

10 PROSTYCH CZYNNOŚCI, KTÓRE MOŻE WYKONAĆ TWOJE DZIECKO W KUCHNI :

(oczywiście nie każde jest odpowiednie dla dziecka w każdym wieku)

 1. Czytanie przepisu – poproś malucha o śledzenie wskazówek w przepisie, tak byście nie pominęli żadnego kroku, to bardzo odpowiedzialne zadanie!
 2. Krojenie jedzenia (niebezpieczne? Proponuję plastikowy nóż i kontrolę rodzica :)) – zacznijcie od delikatnych i miękkich produktów jak banan, gruszka, nektarynka czy gotowane warzywa
 3. Odmierzanie składników – naucz dziecko, jak odmierzać, nabierać i przekładać suche składniki, kupcie miarkę i odmierzajcie też płyny, bawcie się wagą
 4. Mieszanie przypraw – wiesz jaka to frajda ubijać je w moździeżu?
 5. Tworzenie własnych dań ze składników – poproś dziecko o rozłożenie salami lub pomidorów na domowej pizzy, wyczarujcie tortille z wymyślonymi nadzieniami, komponujcie własne sałatki
 6. Mycie warzyw i owoców – zadanie proste, ale woda zawsze sprawia, że zabawa jest przednia
 7. Mieszanie – wielka miska, małe rączki i drewniana łyżka, czyli przepis na udane popołudnie 😀
 8. Naciskanie przycisków – blender, mixer, toster, piekarnik, mikrofala – pełno tam kolorowych przycisków, które powodują, że jedzenie bzyczy, piszczy, miksuje się i wydaje całą masę innych dźwięków. Mały Szpinakożerca uwielbia miksować z mamą koktajle!
 9. Natłuszczanie blaszki – ogromną zaletą tego zadania jest to, że prawdopodobnie Twoje foremki po raz pierwszy w życiu będą porządnie nasmarowane a jeśli maluchowi nie wyjdzie, to i tak nic wielkiego się nie stanie
 10. Nakrywanie do stołu – talerzyki, sztućce, serwetki, krzesełka 🙂 Wszystko się przyda a apetyt na obiad coraz większy

Niezależnie od tego, w jakim wieku masz dziecko, na pewno uda Ci się znaleźć odpowiednie dla niego zajęcie w kuchni 🙂

GOTOWANIE Z DZIECKIEM WEDŁUG WIEKU

Zastanawiasz się, co w jakim wieku potrafi zrobić w kuchni Twoje dziecko? Już spieszę z odpowiedzią 🙂

gotowanie z dzieckiem
(oczywiście nie każde jest odpowiednie dla dziecka w każdym wieku)

2-3 latek

Potrzebuje zdecydowanie absolutnej uwagi w kuchni, nie możesz zostawić go raczej samego, bo prawdopodobnie większość składników zje albo wyrzuci na podłogę (to super zabawa!). Ponadto dzieci w tym wieku są w stanie skupić swoją uwagę na bardzo krótko, powierzaj im więc zadania, które są atrakcyjne i zabierają niewiele czasu.

CO MOŻECIE RAZEM ROBIĆ?

 • wyciskać sok z cytryny
 • układać sztućce na stole
 • zrywać listki ziół
 • myć owoce i warzywa
 • mieszać sałatkę
 • miażdżyć ziemniaki
 • ugniatać ciasto
 • rwać sałatę

4-6 latek

Jest już znacznie lepiej rozwinięty pod względem umiejętności motorycznych, potrafi też na dłużej skupić swoją uwagę zatem możesz zaciągnąć go na serio do roboty 😀 Możecie uczyć się krojenia, mieszania, formowania kulek, nakładania ciasta do foremek, mierzenia porcji itp.

CO MOŻECIE RAZEM ROBIĆ?

 • wycinać ciasteczka foremkami
 • nakładać masę do foremek
 • kroić nożem (ale raczej plastikowym :))
 • formować  kulki (np. pulpeciki czy kotlety)
 • obierać warzywa i owoce (obieraczką, miękkie plastikowym nożykiem)
 • dekorować dania
 • wybijać jajka
 • ubijać białka
 • robić kanapki i zawijać wrapy

7-9 latek

Potrafi bardzo dużo! Możemy zacząć zabawę z gorącymi potrawami, patelnią, piekarnikiem (oczywiście pod naszym pełnym nadzorem). Dzieci w tym wieku potrafią już również często czytać i liczyć, mogą więc pomóc nam w czytaniu przepisu, liczeniu składników czy odmierzaniu porcji. Możemy też wprowadzić coraz bardziej skomplikowane przepisy wymagające np. dokładnego krojenia

CO MOŻECIE RAZEM ROBIĆ?

 • otwierać i opróżniać puszki
 • wyciskać czosnek
 • wyrabiać ciasto
 • gotować makaron
 • smażyć placuszki
 • kroić warzywa na frytki
 • ozdabiać ciasteczka lukrem
 • rozpuszczać czekoladę
 • przygotowywać koktajle
 • nakładać jedzenie na talerz
 • ścierać na plastikowej tarce

STARSZE DZIECI

Tu powoli możemy wchodzić na poziom Masterchef’a Junior’a 😀 Dostosuj się oczywiście do możliwości Twojego dziecka i nie próbujcie wszystkiego naraz, ale eksperymentujcie. Dzieci w tym wieku stają się coraz bardziej uważne i dokładne. To ważne, by umiały ostrożnie obchodzić się nawet prawdziwym nożem, kroić i siekać. Usiądźcie i wybierzcie wspólnie przepisy, które Was interesują, dobierzcie składniki i do roboty! Powoli możesz też zostawiać dziecko samo w kuchni, stopniowo zwiększając jego swobodę.

CO MOŻECIE RAZEM ROBIĆ?

 • kroić i siekać warzywa
 • gotować zupę
 • smażyć mięso
 • piec warzywa w piekarniku
 • siekać cebulę
 • piec gofry w gofrownicy
 • zrobić risotto
 • samodzielnie przygotowywać proste ciasta czy sałatki
 • zrobić jajecznicę

 

GOTOWANIE Z DZIECKIEM TEGO NIE ZROBI…

Gotowanie może być frajdą, może być miłym sposobem spędzania czasu. Na pewno jest inwestycją w zdrowie dziecka (spójrz tu, jeśli nie wiesz, o co mi chodzi). Może również pomóc przełamać lody związane z próbowaniem nowych smaków i zachęcić malucha do jedzenia warzyw. Może, ale nie musi. Nie ma takiej metody, która stosowana regularnie na 100% zamieni Twojego malucha w zajadającego się surowizną smakosza. Gotowanie z dzieckiem też nim nie jest, niestety.

gotowanie z dzieckiem

Prawda jest taka, że na każde dziecko działa inna mieszanka metod. Na pewno potrzebna jest konsekwencja i odpowiednia struktura posiłków.

Na początek najlepiej wyjedźcie na „wakacje” a potem spokojnie, wspólnie ustalcie nowe zasady jedzenia. Uwzględnijcie wśród nich koniecznie zasadę próbowania (więcej informacji o tej metodzie znajdziesz tutaj). Pamiętajcie też, by nigdy nie zmuszać dziecka do jedzenia, niczego.

Musicie stworzyć atmosferę wzajemnego zaufania – Ty ufasz, że dziecko je tyle, ile potrzebuje (bo je :)), dziecko ufa, że Ty nie zmusisz go do zjedzenia niczego. Tylko w takiej atmosferze może wzrastać smakosz warzyw 🙂

Ale faktem jest też, że gotować z dziećmi warto. Jeśli lubisz to robić, chcesz, by Twoje dziecko też polubiło zabawę w kuchni to śmiało, gotujcie razem! Jest spora szansa, że pomoże Wam to wykształcić lepsze nawyki w przyszłości. Ponadto wykształci u dzieci wiele cennych umiejętności i pozwoli poznać więcej przypraw, smaków, potraw. To wszystko może zaowocować nawet za kilka lat! Pamiętajcie bowiem, że preferencje dzieci zmieniają się czasem z prędkością błyskawicy (zobacz: Dzieci lubią zmiany). Nidy nie wiemy, kiedy nasz maluch “załapie” zdrowe nawyki 🙂

 

Mam dla Was jeszcze jedną niespodziankę! Jeżeli jesteś zapisany na mój newsletter, to otrzymasz ode mnie 12 przepisów na potrawy, które łatwo przygotujesz z dzieckiem!

12 przepisów na proste dania do przygotowania razem z dziećmi

 

Jeśli jeszcze się nie zapisałaś, to zapraszam Cię serdecznie! W przyszłym tygodniu dostaniesz na pewno wspaniały prezent 🙂

[FM_form id=”1″]