Warzywa są zdrowe i trzeba je jeść. Wiedzą to rodzice, wiedzą to babcie, Panie w przedszkolu a nawet dzieci! Jednak wiedza to jedno, a praktyka drugie... Jeżeli bliski Ci jest problem pt. „Dziecko nie je warzyw”, to zapraszam Cię do udziału w mojej Letniej Szkole Jedzenia Warzyw! Wspólnie wychowamy zastępy miłośników zielonych liści!

SKĄD POMYSŁ NA TAKI CYKL POSTÓW?

Z mojego doświadczenia wynika, że jedną z największych trosk rodzica w kwestii jedzenia, jest to, że jego pociecha je za mało. Drugą natomiast to, że dziecko nie je warzyw. A dokładniej je ich zbyt mało!

Czy to prawda? Czy to są realne troski? Myślę, że o ile z ilością jedzenia, rodzice często się mylą, bo dzieciaki raczej głodne nie chodzą (znacie przysłowie: „Nikt jeszcze nie umarł z głodu nad miską zupy”?), to w kwestii warzyw niestety mogą mieć racje. Badania (1) pokazują, że:

100% dzieci w Polsce nie je wystarczająco dużo warzyw każdego dnia. 100%! Czyli z największym prawdopodobieństwem Twoje dziecko je zbyt mało warzyw… Co więcej ⅓ dzieci w wieku 1-3 lat nie je codziennie warzyw. W ogóle…

Część winy za to zapewne ponoszą rodzice, bo wielu nie zdaje sobie sprawy, że warzywa lub owoce to obowiązkowy dodatek do każdego posiłku. Jednak większość z nich staje każdego dnia na głowie, by przemycić swoim pociechom choć kawałek marchewki czy ziemniaka…a dzieciaki pozostają niewzruszone.

Może zadajesz sobie teraz pytanie – co jest takiego w warzywach, że dzieci uciekają na ich widok? Dlaczego tak się dzieje? i czy rzeczywiście uciekają?

DLACZEGO DZIECI NIE LUBIĄ WARZYW?

By dowiedzieć się, jakie są główne przyczyny niechęci dzieci do jedzenia warzyw, musimy pochylić się nad biologią niejadka!

Okazuje się, że dzieci są bardziej wrażliwe na kwaśne i gorzkie smaki i preferują te słodkie, słone lub tłuste. Przyczyn najprawdopodobniej należy szukać w ewolucji. To, co słodkie jest dojrzałe i bogate w cukry dające energię, słone zapowiada dawkę dobrych minerałów, a tłuste sytość.

Natomiast kwaśne i gorzkie smaki kojarzą się z trucizną i niedojrzałymi owocami. Nic dziwnego zatem, że dzieci podchodzą do nich z dużą rezerwą.

dzieci nie lubią warzyw

Jesteśmy zatem na straconej pozycji? Czyżby nasze organizmy były tak zaprogramowane, by nie lubić warzyw?

Nie, nie, nie! To jest taki system ostrzegawczy młodego organizmu. Wiecie doskonale, że najmniejsze szkraby z ochotą władują do ust wszystko, co znajdzie się w zasięgu ich ręki, szczególnie jeśli zostanie doprawione rodzicielskim okrzykiem: „tego nie wolno!”. W ten sposób natura chroni najmłodsze organizmy przed spałaszowaniem trucizny. Zatem przy pierwszym kęsie szpinaku czy brukselki możemy zauważyć zniesmaczoną minę dziecka, a często nawet odruch wymiotny! Ale przy każdej kolejnej próbie, przy każdym spojrzeniu na mamę, która z uśmiechem ową brukselkę zajada, dla dziecka staje się ona coraz bardziej jadalna, a nawet smaczna.

To, co jest najważniejsze:

wszystkie dzieci są w stanie polubić warzywa, tylko jednym zajmie to kilka dni, a innym kilka miesięcy.

Zatem uwarunkowania biologiczne, to pierwsza przeszkoda do pokochania warzyw. Jest to jednak tylko baza, na której budujemy preferencje naszych maluchów. Jakie mogą być jeszcze przyczyny niechęci dzieci do zielonych listków?

TWÓJ PRZYKŁAD DAJE MOC!

Duże znaczenie mają nasze myśli i przekonania. Już na początku rozszerzania diety rodzice drżą na myśl o tym, że pewnie ich dziecko będzie niejadkiem i z pewnością nie polubi szpinaku.

Przypomnijcie sobie, w jaki sposób przedstawiacie swoim dzieciom warzywa, za którymi nie przepadacie?

Czy mówicie: “Kochanie spróbuj, to jest pyszna i soczysta czerwona papryka”,

czy raczej: “Nie wiem, czy będzie Ci to smakowało”?

Nasze słowa, gesty, zachowania, miny mają ogromne znaczenie! Dzieciaki wyczuwają naszą niechęć czy niepewność i boją się sięgać po warzywa. O tym, że by nasze dziecko kochało warzywa, musimy polubić je najpierw my, pisałam w poście A CZY TY LUBISZ WARZYWA? Uwierzmy zatem w możliwości pokochania warzyw naszego potomstwa, tak jak wierzymy, że osiągnie sukces w życiu zawodowym czy rodzinnym.

Wiecie już, że niechęć do warzyw u dzieci może wynikać z:
=> biologicznych predyspozycji
=> nastawienia i preferencji rodziców

PRAKTYKA CZYNI MISTRZA

Kolejnym ważnym punktem jest uświadomienie sobie, że najczęściej, gdy dziecko mówi, że czegoś nie lubi, tak naprawdę chce powiedzieć, że tego nie zna!

dziecko nie je warzyw

Bardzo często widzę wypowiedzi rodziców, których dzieci są na samym początku rozszerzania diety, którzy wyliczają, ilu to warzyw ich dzieci już nie lubią. A ile razy ten maluszek zdążył już ich spróbować? Dwa? Trzy?

Mądre głowy mówią, że przeciętne dziecko potrzebuje ok. 10 prób poznawania nowej potrawy, zanim można orzec, czy ją lubi czy nie. Przeciętne! To znaczy, że są dzieci, którym wystarczą 3-4 razy, są też takie, które potrzebują nawet 15 czy 20.

A badania pokazują, że rodzice zazwyczaj poprzestają na góra 5 próbach. Bardzo często można więc powiedzieć, że dziecko ma potencjał, by polubić jakieś warzywo, ale rodzic zbyt wcześnie zaprzestał prób.

Udało nam się zgromadzić 3 najważniejsze powody, dla których dzieci nie chcą jeść warzyw:

=> biologiczne predyspozycje

=> nastawienie i preferencje rodziców

=> zbyt mała ilość prób

Jednak czy jesteśmy skazani na nielubienie warzyw przez nasze dzieci od samego początku?

LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ, NIŻ LECZYĆ!

Jeżeli jesteś na początku rozszerzania diety swojego dziecka, zastosuj te 3 proste porady, a być może nigdy nie powiesz: “Moje dziecko nie je warzyw”!

  1. Zaakceptuj smak Twojej pociechy – on różni się od Twojego, to co dla Ciebie jest pyszne i słodkie, dla dziecka może być cierpkie i nieciekawe.
  2. Uwierz w jego możliwości – każde dziecko może kochać warzywa i owoce, najpierw jednak trzeba w to uwierzyć i dać mu dobry przykład.
  3. Próbuj i proponuj – nie raz, nie dwa i nie trzy, a przynajmniej 10! Zacznij od pojedynczych smaków – ugotowanych warzyw lub puree, potem zmieniaj smaki, łącz, doprawiaj, kombinuj z konsystencją i kolorem

Jeżeli masz więcej wątpliwości na temat rozszerzania diety swojego malucha, zajrzyj koniecznie do mojego KOMPENDIUM WIEDZY, a jeśli i tam nie znajdziesz odpowiedzi, napisz do mnie, postaram się pomóc 🙂

W ramach LETNIEJ SZKOŁY JEDZENIA WARZYW pojawiły się  następujące lekcje:

#1 Czy warzywa są zdrowe?

#2 Kiedy podawać warzywa?

#3 Daj przykład dzieciom!

#4 Odpocznijcie od warzyw

#5 Tylko spróbuj! Lekcja smaku

#6 Daj dziecku wybór, ale mądry

#7 Czy dzieci lubią zmiany?

#8 Baw się jedzeniem!

#9 Rodzinne gotowanie

#10 Dodaj ketchup….po prostu 😀

#11 A potem zaproś kolegów na imprezę

#12 Zmniejsz dystans! Dzieci lubią bliskość

#13 Nagradzaj – ale musisz wiedzieć, za co!

#14 Daj sobie czas 

 


  1. Weker H. i wsp.: „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 13-36 miesięcy w Polsce”; Instytut Matki i Dziecka we współpracy z Fundacją NUTRICIA, 2011.